- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Baranów: Wspólne kolędowanie

Od dwóch lat żywa szopka jest świąteczną atrakcją Baranowa. Co roku zwierzęta, mieszkające na co dzień w różnych częściach naszej gminy, przybywają pod naszą choinkę na gościnne występy. Osiołek przywędrował z Donaborowa, kózki z Janków, a kucyk z Grębanina. I pewnie gdyby umiały przemawiać ludzkim głosem, zawołałyby ze zdumieniem: ależ tłumy ludzi przyszły nas podziwiać w tę niedzielę!

Po raz kolejny okazało się, że wspólny śpiew ma moc jednoczenia ludzi. Niegdyś zwyczajowi wspólnego śpiewania kolęd towarzyszyło składanie sobie życzeń a życzenia składano w formie pieśni pochwalnych i dziękczynnych. Od średniowiecza czas od Bożego Narodzenia do Trzech Króli, zwany godami, połączono ze zwyczajem kolędowania. Kolędy polskie są nieprzebranym skarbcem naszych najlepszych wartości i uczuć religijnych, artystycznych i rodzinnych. W całym świecie nie ma wspanialszego takiego zbioru. Te najbardziej znane, najpopularniejsze pochodzą z XVII i XVIII wieku („Bóg się rodzi"; „Dzisiaj w Betlejem”), ale warto zauważyć, że najstarsza polska kolęda -„Zdrów bądź, królu anielski z XV wieku”, to połowa wieku XV.

W niedzielne popołudnie wszyscy ponownie poddaliśmy się świątecznej magii. I choć scenariusz spotkania pod choinką miał precyzyjne ustalenia, to i on dal się namówić do improwizacji. Najpierw więc w niebo popłynęły słowa filmowej pastorałki śpiewanej kiedyś przez Mariah Carey, a w tę niedzielę – przez Natalię o anielskim głosie, później wróciliśmy do planu wspólnego odśpiewania „Cichej nocy”. I tak niemal przez dwie godziny, kolęda po kolędzie. Aż w końcu skuszony perspektywą powrotu w świątecznym blasku – ku niekłamanej radości młodszych i starszych - pod choinką zjawił się św. Mikołaj! I jak tu nie wierzyć w cud kolędowania? Zwłaszcza, że zgromadzeni w te niedzielę pod choinką hojnie wsparli też fundusz powrotu do zdrowia ciężko chorej Weroniki z Młynarki. Bóg zapłać!
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama