- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Chór Świętej Cecylii z Trębaczowa

22 listopada kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Trębaczowie rozbrzmiewał śpiewem chórzystów. Wszystko to za sprawą święta patronki chórzystów i muzyki sakralnej – świętej Cecylii

Historia trębaczowskiego chóru sięga lat powojennych, dokładnie roku 1946. Wówczas przy parafii swoją działalność rozpoczęła grupa chórzystów. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci chór prowadzony był przez różne osoby, w tym m.in. przez siostry boromeuszki, które prowadziły swój dom również w Trębaczowie. Do dziś chórzyści korzystają ze śpiewników i zapisów nutowych opracowanych przez siostry zakonne. Jest to nie tylko pamiątka tamtych czasów, ale przede wszystkim źródło wiedzy o twórczości trębaczowskich chórzystów.

Był również czas, kiedy aktywność chórzystów niemal całkowicie zanikła, ale jak podkreślają członkowie chóru zawsze znalazł się ktoś kto potrafił zebrać i zmotywować grono śpiewaków do podjęcia pracy. Nieopisaną rolę odegrał tu ksiądz Eugeniusz Walczak, który w 2009 roku doprowadził do reaktywacji działalności chóru. Do dziś z trębaczowskim chórem związane są osoby, które współtworzyły jego skład w poprzednich latach. Najstarsi z nich to pani Irena Wojtun i pan Konrad Bąk. Mimo upływu lat starają się oni aktywnie zachęcać młodszych do prób. Obecnie Chór „Świętej Cecylii” z Trębaczowa liczy 20 członków. Jego działalność współtworzą dwie grupy: 14 osób członków chóru oraz młodzież związana ze scholą muzyczną działającą przy parafii. Do wspólnych koncertów śpiewaków przygotowuje Tomasz Kruszelnicki – organista parafii a jednocześnie wielki pasjonat historii Trębaczowa.

W sobotnie popołudnie 22 listopada dla uczczenia święta patronki chóru odprawiono uroczystą Mszę Świętą o jej właściwą oprawę muzyczną zadbali członkowie chóru i scholi parafialnej. Po mszy chórzyści spotkali się w siedzibie Towarzystwa Sympatyków Trębaczowa, gdzie przy poczęstunku wspominano lata działalności chóru, jak również osoby z nim związane. Nie zabrakło wspólnych śpiewów ulubionych i sentymentalnych pieśni, które od lat towarzyszą wspólnemu muzykowaniu.
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama