- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Gmina Trzcinica w rankingu samorządów

Już po raz dziewiętnasty w "Rzeczypospolitej” ukazał się ranking samorządów, w którym brano pod uwagę wiele kryteriów świadczących o jakości danej gminy. Zestawia się m. in. sytuację finansową, dochody i wydatki w złotych na osobę, pozyskane środki unijne, ale również wydatki na organizacje pozarządowe, powstanie nowych podmiotów gospodarczych oraz wiele innych parametrów.

Celem rankingu było sprawdzenie, które z samorządów w szczególności dbają o rozwój i standard życia mieszkańców przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa finansowego. Samorządy zostały oceniane w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, pozostałe gminy miejskie i miejsko- wiejskie oraz gminy wiejskie. Ranking przeprowadzony był dwuetapowo. W pierwszym etapie wybrano miasta i gminy, które w latach 2009-2012 najlepiej zarządzały finansami i jednocześnie najwięcej inwestowały. Wzięto pod uwagę dane pochodzące z Ministerstwa Finansów i dotyczące wszystkich samorządów w Polsce. Punktowane były wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wysokość zadłużenia w stosunku do dochodów, dynamika wzrostu oraz nadwyżka operacyjna w stosunku do dochodów własnych, nakłady inwestycyjne do przyrostu zadłużenia, transport i łączność oraz ochrona środowiska. Do drugiego etapu przeszły 564 samorządy, których finanse najlepiej odpowiadały przyjętym przez kapitułę kryterium. Wszystkie wytypowane samorządy otrzymały ankiety składające się z 16 pytań, które miały pomoc w ostatecznym wyborze najlepszych samorządów. Gminie Trzcinica przypadło 57 miejsce w rankingu samorządów. Gmina uzyskała łącznie 51,29 pkt., w tym 34,13 pkt za sytuację finansową i 17,15 pkt. za zarządzanie. Jak dodaje Wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik: informacja o uzyskaniu przez Gminę Trzcinica wysokiej pozycji w Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej’’ 2013 jest miłym zaskoczeniem. Ranking Samorządów obejmował okres 2009- 2012 i dotyczył wielu dziedzin funkcjonowania gminy w tym sytuacji finansowej wzrost o ponad 85% dochodów, w tym w przeważającej części środków zewnętrznych, stosunkowo niskie zadłużenie na poziomie 21%. Wydatki inwestycyjne, które w tym czasie wyniosły prawie 16 000 000 złotych, średnio 27% wszystkich wydatków przy czym w 2011 było to nawet 35% wydatków. Ocenie podlegało także wiele innych aspektów związanych z działalnością wspierającą rozwój gospodarczy w tym plany zagospodarowania przestrzennego i system zachęt dla inwestorów.
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama