- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Krótka historia Polonii w Dallas

„Krótka historia Polonii w Dallas” to publikacja, która przygotowana została w 2010 roku z okazji Srebrnego Jubileuszu Polskiego Apostolatu i posługi Księży Chrystusowców w diecezji Dallas w Teksasie. Jej autorem jest absolwent Liceum Ogólnokształcącego nr I im. mjra H. Sucharskiego w Kępnie, mieszkaniec pobliskiego Mroczenia - rev. Stanisław Poszwa, s.ch.

-Srebrny Jubileusz to wspaniała okazja, by dokonać spojrzenia wstecz i spojrzeć z nadzieją i ufnością w przyszłość (…) - pisze autor we „Wstępie”, w którym wyjaśnia czytelnikowi okoliczności powstania książki. W krótkiej przedmowie objaśnia ponadto cel podjętego zadania. – Wiele jest już wartościowych opracowań dotyczących pierwszych polskich osad w Teksasie, a szczególnie parafii w Panna Maria, pionierów w okolicach San Antonio czy Houston – stwierdza. Pragnę, by ta praca, którą dedykuję rodakom w Dallas i okolicy, była zachętą do zachowania w pamięci poprzednich pokoleń i by mobilizowała do dalszych badań i opracowań. Tak przygotowany czytelnik może już rozpocząć penetrację publikacji, która składa się z pięciu głównych rozdziałów. Pierwszy zatytułowany „Kościół rzymskokatolicki w północno-wschodnim Teksasie i troska o duszpasterstwo Polaków” przedstawia początki diecezji w Dallas, duszpasterstwa imigrantów z ziem polskich, próby ustanowienia stałego duszpasterstwa i nową falę emigracji polskiej w latach 80. XX wieku. –Od 1900 roku w „Dallas Morning News” pojawiają się sporadyczne wzmianki dotyczące spraw polskich, a przy tym i o polskich osadnikach w Teksasie – pisze rev. Stanisław Poszwa, s.ch. Powszechnie znana jest w Teksasie miejscowość Panna Maria - pierwsza osada z kościołem i polską parafią od 1854 roku. Nasz kraj rozsławił w Ameryce w XX wieku Jan Ignacy Paderewski, który w Dallas koncertował wiele razy. Ponadto olbrzymią rolę w rozpowszechnieniu informacji o naszym narodzie odegrał Dzień Polski, który miał miejsce w 1936 roku podczas obchodów stulecia Teksasu. –Do przygotowania i przeprowadzenia tego dnia zaangażowała się Polonia z Dallas i Fort Worth – objaśnia autor. Pierwsze wzmianki o duszpasterstwie polskich imigrantów w diecezji Dallas sięgają 1893 roku. Największymi ośrodkami życia naszych rodaków- ze względu na znajdujące się tam wówczas kopalnie - były miejscowości Thurber i Strawn. Polacy stanowili wyjątkową grupę nie tylko pod względem religijnym. Pierwsza polonijna organizacja powstała jednak wiele lat później. W 1958 roku powołano do życia organizację pn. Samopomoc Polaków w Teksasie. –Założenie organizacji przez Polaków – podkreśla autor – a szczególnie działalność Janiny i Stanisława Sławików, którzy prowadzili już bardzo dobrze znaną, polską restaurację La Vieille Varsovie – The Old Warsaw, zostało przyjęte w wielu kręgach Dallas z wielkim uznaniem. Pierwszy rozdział zawiera również informacje o efektach wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (wzrost napływu Polaków) oraz inicjatywach podejmowanych z tego powodu przez księży i parafian.

Część druga publikacji zatytułowana „Apostolat Polski w Dallas” obejmuje swoim zakresem duszpasterską działalność księży na rzecz Polaków. Ważną rolę odegrał w tym kontekście misjonarz z Argentyny ks. Józef Urban, pochodzący z diecezji białostockiej. –Jesienią1985 roku - pisze autor – ks. Urban wyraził pragnienie przekazania duszpasterstwa Polaków innemu księdzu. Wtedy to, 14 października 1985 roku, ks. Władysław Gowin, przełożony prowincjalny Księży Chrystusowców, po konsultacjach z biskupem Tschoepe, zgodził się przyjąć zadanie zapewnienia posługi duszpasterskiej i prowadzenie jej przez Chrystusowców.

Interesujący fragment publikacji stanowi rozdział trzeci. „Kalendarium Apostolatu” zawiera wiele ciekawych informacji na temat życia polskich katolików. Z tej części dowiadujemy się nie tylko o odprawionych nabożeństwach, przeprowadzonych rekolekcjach, przyjętych sakramentach, ale i o zorganizowanych spotkaniach o różnorodnym charakterze: politycznym, (np. 27 kwietnia 1986 w kafeterii szkoły przy kościele św. Piotra miało miejsce spotkanie z Andrzejem Czumą, prawnikiem, historykiem i działaczem Solidarności z Polski, który wygłosił wykład na temat „Sprawy polskie, wolność, niepodległość – prawa człowieka”) oraz kulturalnym (np. 27 marca 1992 r. – z koncertem muzycznym wystąpił Maciej Zembaty, polski poeta, muzyk, satyryk i tłumacz poezji L. Cohena). Kalendarium obejmuje lata od 1984 do 2010 roku.

Część czwarta wydawnictwa - „W służbie Ewangelii” – prezentuje duchownych polskiego pochodzenia niosących posługę kapłańską w parafii Dallas. W rozdziale tym znajduje się również krótka charakterystyka Towarzystwa Chrystusowego, zgromadzenia zakonnego założonego przez prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Wśród wymienionych księży-Chrystusowców widnieje nazwisko autora, o którym czytamy: ks. Stanisław Poszwa (…) urodził się w 1956 roku w Katowicach. Święcenia kapłańskie przyjął w Poznaniu 17 maja 1983 roku. W Prowincji Północno-Amerykańskiej od 9 października 1985 roku. 4 lipca 2008 przejął posługę proboszcza w parafii św. Piotra (St. Peter Parish) w Dallas.

Z kolei część piąta publikacji zatytułowana „Udział świeckich w życiu parafialnym i organizacyjnym” przedstawia między innymi: zaangażowanych w pracach Rady Parafialnej na przestrzeni lat 1986-2010, historię organizacji polonijnych w Dallas, wymienia też sponsorów wydawnictwa.

„Krótka historia Polonii w Dallas” - pomimo przekornego tytułu (krótka) - przynosi szeroki obraz życia Polonii w północno-wschodnim Teksasie. Jest świadectwem obecności Polaków na obczyźnie, niesie przekonanie, że w każdym zakątku świata można zbudować podwaliny rodziny i poczuć się jak u siebie. Jest publikacją, która poruszy, zainteresuje i poszerzy wiedzę, dlatego zachęcam do jej lektury.

Grażyna Gatner
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama