- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Mapy OSM przyszłością nie tylko turystyki

  • Widok przed
    Widok przed
  • Efekt pracy
    Efekt pracy
OpenStreetMap (OSM) to projekt społeczności internetowej, mający na celu stworzenie darmowej, swobodnie dostępnej mapy całej kuli ziemskiej, na której każde miejsce po zbliżeniu może być edytowane po naciśnięciu przycisku "Edytuj"

Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska to organizacja non-profit, którego celem jest promocja i wspieranie projektu OpenStreetMap na terenie Polski, ale także popularyzowanie idei wolnej kartografii oraz wykorzystania jej dla ogólnospołecznych celów, takich jak popularyzacja wiedzy z zakresu geodezji i kartografii, czy wspieranie tworzenia, gromadzenia i rozpowszechniania ogólnodostępnych danych geograficznych. Stowarzyszenie realizuje swoje cele między innymi poprzez: tworzenie wolnego oprogramowania wspierającego działanie projektu, prowadzenie szkoleń i warsztatów oraz organizowanie sympozjów naukowych i działań promocyjnych na rzecz projektu OpenStreetMap oraz współpracę z centralnymi i terenowymi organami Służby Geodezyjnej i Kartograficznej. Mapy powstają głównie przy użyciu danych zebranych z przenośnych odbiorników nawigacji satelitarnej oraz innych źródeł danych geograficznych o wystarczająco swobodnej licencji. Projekt nawiązał dotychczas współpracę z kilkoma firmami i organami administracyjnymi kilku krajów, które zgodziły się na udostępnienie posiadanych danych geograficznych na rzecz OpenStreetMap. Dzięki temu projekt zyskał stosunkowo pełne źródła danych w niektórych regionach. Są to między innymi: Holandia, Stany Zjednoczone, Białoruś, Nowa Zelandia.

-OpenStreetMap można traktować jako miejsce, w którym możesz stworzyć swoją mapę, jeśli jej potrzebujesz – wyjaśnia Andrzej Jaros, który jest członkiem Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska. - Na bieżąco aktualizuję mapę Kępna i powiatu. Ponadto zainspirowałem do mapowania sporą grupę uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie, czego efektem jest między innymi mapa ulic Rychtala wykonana przez Darię Gruszkę, Aleksandrę Szymalę, Adriana Maryniaka, Mateusza Wasiaka i Krzysztofa Ćwikłę. OpenStreetMap udostępnia swoje dane i mapy na otwartej licencji (jak np. Wikipedia) dzięki czemu każdy może korzystać swobodnie z tych danych. Mapując w OSM działasz filantropijne i pomagasz innym ludziom. Kiedy można wykorzystać taka mapę? Wyobraźcie sobie, że mieszkacie w małej miejscowości, w której zmieniono nazwy ulic. Spowoduje to zamieszanie, ponieważ mało kto będzie wiedział, gdzie jest, jaka ulica. Wtedy – wyjaśnia dalej Andrzej Jaros przychodzi z pomocą OSM. Jeśli tylko będziesz chciał możesz własnoręcznie nanieść nazwy ulic (a jeśli ich nie ma, to je narysować), a gdy skończysz, zamieścić tę mapę w docelowym miejscu. Dzięki OSM możesz nanieść każdą inną rzecz, którą można pokazać na mapie.

OpenStreetMap to projekt globalny. Dzięki temu wyjeżdżając za granicę możesz skorzystać z nawigacji opartej na danych OSM bez konieczności wydawania pieniędzy na dodatkowe mapy. O ile w Polsce jakość danych adresowych pozostawia jeszcze wiele do życzenia, to np. w krajach zachodnich takich jak: Wielka Brytania, Niemcy czy Holandia mapy OSM są o wiele lepsze niż jakakolwiek mapa komercyjna.

G.G.
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama