- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Podróże z Krzysztofem: Budapeszt – urokliwym miejscem Europy cz.II

  • Widok na Peszt
    Widok na Peszt
  • Widok na Budę
    Widok na Budę
  • Parlament
    Parlament

Zapraszamy do lektury drugiej część tekstu Krzysztofa Wełdzińskiego "Budapeszt – urokliwym miejscem Europy"

Część I - kliknij tutaj

Historia o Budapeszcie

Miasto to jest ponad dwumilionową stolicą Węgier. Oficjalnie istnieje od 1873 roku, wtedy to połączono ze sobą dwa oddzielne miasta Budę i Peszt. Natomiast znacznie wcześniej, bo już około 896 r., na Nizinie Panońskiej zjawiły się plemiona Madziarów. Pierwszą stolicą było Esztergom. W XIII w. nastąpił rozkwit Budy, która wkrótce stała się stolicą. Równolegle rozwijał się Peszt. Rozwój obu miast został zahamowany od 1526 r na czas okupacji tureckiej, która trwała ponad 160 lat. Zwycięska szarża Sobieskiego pod Wiedniem (1683 r.) rozpoczęła dzieło wyzwolenia Węgier spod tureckiego jarzma. Wielki rozkwit miasta nastąpił za panowania Habsburgów, a szczególnie po zbudowaniu pierwszego stałego mostu na Dunaju Lanc Hid (Most Łańcuchowy). Rewolucja Węgierska 1848 r., w której uczestniczyli również Polacy z gen. Józefem Bemem na czele, doprowadziła w konsekwencji do podpisania dualistycznego przymierza z Austrią (1867 r.), które przyczyniło się nie tylko do stabilizacji gospodarczej, ale także do niebywałego rozkwitu, doprowadzając do połączenia Budy i Pesztu w jeden organizm miejski Budapeszt, który śmiało konkurował z Paryżem i Wiedniem o miano kulturalnej stolicy Europy. W czasie II wojny światowej Budapeszt uległ dość znacznym zniszczeniom. Okrutna interwencja ZSRR w 1956 r. spowodowała także wiele zniszczeń. W tym miejscu trzeba wspomnieć o heroizmie Węgrów, a także pomocy, jakiej udzielili Polacy krwawiącemu miastu. Jako jedyny kraj KDL wbrew Moskwie wysłaliśmy żywność, krew i leki. Węgrzy pamiętają o tym, można zauważyć, że Polaków darzą szczególną sympatią. Budapeszt całkowicie odbudowany został w połowie lat 60. XX w. Pierwszy sekretarz partii Janos Kadar swoimi reformami pod koniec lat 60. i 70. XX wieku doprowadził Węgry do zbliżenia z Europą Zachodnią. Państwo to, uzyskując status tzw. „gulaszowego komunizmu”, stało się wiodącym państwem bloku wschodniego. Całkowitą niezależność Węgry uzyskały w 1989 r.

Okiem zapalonego turysty

Zwiedzanie Budapesztu możemy zacząć od wzgórza zamkowego (Var-hegy), gdzie znajduje się najstarsza część miasta z Zamkiem Królewskim. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdziemy zabytkowy Teatr Zamkowy, kościół Macieja Wieżę Magdaleny i wiele innych zabytków. Prawie w samym centrum wznosi się Góra Gellerta (Gellert hegy) obowiązkowy punkt programu wszystkich wycieczek. Z niej bowiem roztacza się wspaniały widok na Budapeszt i leniwie płynący Dunaj poprzecinany wspaniałymi mostami. Co do tego nikt nie ma wątpliwości, to najpiękniejsze mosty Europy. Jednym z okazalszych, o którym już wspomniałem jest Lanchid. Powstał w 1849 r. Innym godnym uwagi mostem jest Szabadsag hid (Most Wolności) zbudowany na początku XX w. Most Małgorzaty z kolei łączy wyspę Małgorzaty, na której znajdują się tereny rekreacyjne i słynne baseny termalne z obiema brzegami Dunaju.

W 1904 roku ukończono budowę najpiękniejszego gmachu parlamentu, jaki widziała Europa. Na jego budowę zużyto 40 mln cegieł, a przy jego wznoszeniu pracowało 1000 osób. Budynek ma imponujące rozmiary 168 m długości, 118 m szerokości, a kopuła wznosi się na 96 m. Zaprojektował go Imr Steindl. Wewnątrz znajduje się 700 pomieszczeń. Nie można nie wspomnieć o ulicy Vaci, na której ulokowały się sklepy najlepszych światowych marek, a sama ulica stanowi główny deptak miasta, pełen muzyków, malarzy i innych artystów. W Budapeszcie znajdujemy także wiele polskich akcentów. Najważniejszym chyba jest postać generała Józefa Bema, uczestnika powstania z 1848 r. Jego pomnik znajduje się w prawobrzeżnej części miasta, między Górą Gellerta i parlamentem z naprzeciwka. Wielu innych znanych Polaków ma tutaj także swoje pomniki. Wymienię: króla Władysława Warneńczyka, Stefana Batorego, polskich legionistów, Ludwika Węgierskiego czy Fryderyka Chopina. Historia stosunków polsko-węgierskich jest niezwykle bogata w wydarzenia, co znalazło wyraz w licznych polonicach w Budapeszcie oraz w hungaricach w Polsce. W Budapeszcie znajduje się wiele zabytków i obiektów turystyczno-rozrywkowych.

Lengyel magyar ket jo borat... Polak Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki.

Warto w tym przypomnieć o małżeńskich związkach Piastów z Arpadami. Najbardziej znaną Węgierką w Polsce jest królowa Jadwiga z madziarskich Andegawenów, córka Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski. Zaś matką Ludwika była córka Władysława Łokietka - Elżbieta. Jadwiga poprzez małżeństwo z Jagiełłą otworzyła drogę do korony węgierskiej kilku Jagiellonom. Stefan Batory - Węgier, król Polski w drodze na koronacje powiedział: Przychodzę nieznany do kraju wielkiego i wolnego, ale wkrótce pokażę, ile król wybrany głosami swojego narodu przewyższa monarchów, których ślepy traf albo urodzenie na trony królewskie wynosi i narodom narzuca. Wiele jest przykładów braterskich stosunków między Polakami i Węgrami, ma to odzwierciedlenie w literaturze i sztuce. Przypomnę chociażby wspaniały film CK Dezerterzy. Dodam też, że różnie mogłyby się potoczyć losy Bitwy Warszawskiej 1920 r. gdyby nie dostawa 80 wagonów z amunicją od Węgrów, która dotarła do walczących w ostatniej chwili.

Z całkowitym przekonaniem proponuję więc w jeden z nadchodzących wiosennych weekendów odwiedzić piękną stolicę Węgier, aby przekonać się, że pretenduje ona do miana najpiękniejszych miast Europy.

Krzysztof Wełdziński
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama