- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

25-lecie ruchów trzeźwościowych na Ziemi Kępińskiej

  • Zdjęcie: www.opiekun.kalisz.pl
    Zdjęcie: www.opiekun.kalisz.pl
Kępińskie środowisko trzeźwościowe 8 i 9 października br. obchodzi potrójny jubileusz: XXV-lecia ruchów trzeźwościowych na Ziemi Kępińskiej, XX–lecia Katolickiego Stowarzyszenia Trzeźwości „Dom” i XV–lecia Stowarzyszenia Integracji Społecznej „Na Kępie". W tych dniach w naszym mieście organizowana jest konferencja naukowo-szkoleniowa w zakresie profilaktyki uzależnień pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy oraz Przewodniczącego Rady Miasta

Jubileusze zobowiązują i skłaniają do oceny przeżytych lat i dokonań. Ponieważ kępińskie środowisko trzeźwościowe obchodzi właśnie potrójny jubileusz nastał dobry czas na wspomnienia, refleksje i podsumowania. Czas na historię i ocenę jakości trzeźwościowych dokonań na Ziemi Kępińskiej w minionym ćwierćwieczu za przyczyną rozwijających się ruchów trzeźwościowych i formacji społecznych. Dzięki nim wiele dobrego wydarzyło się w lokalnym środowisku. Działania dotykały zarówno uzależnionych mieszkańców regionu i ich rodzin, jak i ogółu społeczeństwa. Doświadczyło ono wielu okazji pozyskania wiedzy o zagrożeniach alkoholowych, o tym jak wyjść z choroby, gdzie szukać pomocy i jak z niej korzystać, również dzieci i młodzież wspierane były wieloma wartościowymi programami profilaktycznymi.

Region kępiński przyciągał swymi działaniami przyjaciół trzeźwości z różnych stron Polski. Tu odbywały się konferencje naukowe, Kongres Trzeźwości Diecezji Kaliskiej, kilka tematycznych edycji Kępińskiego Forum Trzeźwości, szkolenia różnych grup zawodowych: pracowników socjalnych, pedagogów, kuratorów sądowych, diecezjalnych duszpasterzy trzeźwości, Tydzień Trzeźwości Ziemi Kępińskiej itd. Uczestniczyli w nich wykładowcy z wiodących ośrodków w kraju. Działaniom tym przez lata wiernie sekundowały media, nie tylko lokalne (np. „Tygodnik Kępiński”), także telewizja publiczna, głównie „Maraton Trzeźwości” II TVP, dzięki czemu uczestniczyć w nich mogła szeroka społeczność. Powstały też dwie okazjonalne monografie: „Powroty z bezdroży” autorstwa Grażyny Gatner i „Grębaniński Apostolat Trzeźwości”, ilustrujące konkretne zadania i dorobek poszczególnych formacji trzeźwościowych.

Z okazji potrójnego święta powstała okolicznościowa monografia pod znamiennym tytułem „Czy warto było?”, która przypomina historię minionego ćwierćwiecza. Tekst jest też skromnym gestem wdzięczności wobec wszystkich, którzy uczestniczyli w trzeźwościowych przedsięwzięciach Kępna. Wspomina profesjonalistów i społeczników, trzeźwiejących alkoholików i ludzi nieuzależnionych sympatyzujących i wspierających pracę na rzecz trzeźwości.

Program Kępińskiego Forum Trzeźwości, organizowany z racji obchodów 25-lecia ruchów trzeźwościowych na Ziemi Kępińskiej jest imponujący. Uroczystość rozpoczyna msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. biskupa Tadeusza Bronakowskiego – przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. W tym samym dniu w Hotelu „Kamiński” odbędzie się sesja plenarna, podczas której przewiduje się przeprowadzenie debaty z udziałem przedstawicieli środowisk trzeźwościowych i gości. Drugiego dnia naukowo-szkoleniowej konferencji pod hasłem „Czy warto było?” można będzie wziąć udział w wykładach, które wygłoszą fachowcy wielkiej miary psychologowie: ks. Marek Dziewiecki, profilaktyk, wykładowca Uniwersytetu im. Kard. Wyszyńskiego i Roman Pomianowski z Uniwersytetu A. Mickiewicza raz dr Teresa Kobrzyńska z Wielkopolskiej Fundacji ETOH, przewodnicząca Zespołu Ekspertów ds. Lokalnych i Regionalnych Programów Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Mamy nadzieję, że każdy uczestnik jubileuszu odnajdzie podczas tych dwudniowych spotkań odpowiedź na pytanie: Czy warto było?

Maria Główka
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama