- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

A jednak jestem…

W minionym tygodniu do rąk kępińskich czytelników trafiła publikacja pt. A jednak jestem…. autorstwa Grażyny Gatner i Beaty Wylęgi-Grygierzec. Wydawnictwo jest efektem realizacji przez Stowarzyszenie Kępiński Klub „Amazonki” zadania publicznego z obszaru pracy na rzecz osób niepełnosprawnych wdrożonego w życie pod nazwą Prowadzenie kampanii informacyjnych na rzecz integracji osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego. Projekt Kępiński marsz ku INTEGRACJI zrealizowano dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Książka składa z kilku rozdziałów. Pierwsza część zatytułowana O zdrowiu, raku piersi i konsekwencjach jego leczenia… określa, czym jest zdrowie. Zadaniem tego odcinka jest uświadomienie czytelnikowi, jakim zagrożeniem dla sprawności współczesnego człowieka są choroby, do rozwoju których przyczynia się cywilizacja. Do tzw. chorób cywilizacyjnych należą między innymi choroby nowotworowe, stanowiące drugą po chorobach układu krążenia przyczynę niepełnosprawności na świecie. Publikacja podkreśla, że choroba ta może dotknąć wszystkie kobiety w równym stopniu – niezależnie od wykształcenia, charakteru wykonywanej pracy czy warunków życia.

Rozdział I, noszący tytuł, Historia walki z rakiem, czyli od Reach to Recovery w USA po kluby Amazonek w Polsce, prezentuje narodziny nowoczesnej onkologii, której początki daje odkrycie radu przez Marię Skłodowską–Curie w 1898 r. Autorki zauważają, że inspiracją do powstania na świecie klubów kobiet wyleczonych i walczących z rakiem piersi była organizacja o nazwie Reach to Recovery (RRI), która powstała w 1952 r. w Stanach Zjednoczonych. Zwracają też uwagę na początki społecznego ruchu na rzecz kobiet z nowotworem piersi, który w Polsce sięga 1987 roku. Określają zadania, jakie spełniać mają kluby Amazonek i rysują obraz współczesnej kobiety po mastektomii.

Druga część zatytułowana Jak powstawał klub w Kępnie, czyli o odradzaniu się z popiołów skupia uwagę czytelnika na zadaniach klubów Amazonek. Są to organizacje, które rozpowszechniają specjalistyczną wiedzę z zakresu najnowszych metod leczenia, propagują informacje na temat punktów świadczących onkologiczną opiekę oraz podają wskazówki, jak żyć po przebytej chorobie nowotworowej. Przykładem klubu, działającego od 10 lat, według tych zasad, jest Stowarzyszenie Kępiński Klub „Amazonki”. Publikacja przedstawia warunki pracy klubu, starania pań o uzyskanie pomieszczeń, w których korzystałyby z masażu limfatycznego oraz organizowały ćwiczenia gimnastyczne.

Rozdział III podaje różne formy zajęć terapeutycznych, które prowadzi Stowarzyszenie Kępiński Klub „Amazonki”. Nowotwór piersi to choroba, która dotyka coraz więcej kobiet, jest dysfunkcją, destabilizującą ich życie osobiste i społeczne. Osoba chora nie może w pełni wykonywać swoich ról społecznych, zaburzony zostaje jej kontakt z otoczeniem. Powrót do powszedniości przychodzi zazwyczaj między innymi dzięki rehabilitacji, czyli kompleksowemu i zespołowemu działaniu na rzecz osoby niepełnosprawnej fizycznie bądź psychicznie. Celem takich zachowań jest dążenie do przywrócenia osobie chorej maksymalnej do osiągnięcia sprawności psychofizycznej, a także zdolności do pracy oraz do czynnego udziału w życiu społecznym. Podane w tym rozdziale działania Klubu są przykładem na prawidłowo prowadzoną rehabilitację. Do priorytetowych zadań Amazonek należą: realizacja programów szkoleniowych w zakresie profilaktyki onkologicznej oraz podnoszenia poziomu wiedzy dotyczącej choroby, zajęcia rehabilitacyjne, akcje informacyjne, promujące zdrowy styl życia oraz wsparcie psychologiczne kobiet, którym postawiono diagnozę. Ten segment treściowy prezentuje działalność kępińskich Amazonek właśnie według podanych wyżej zadań.

Według specjalistów terapeutami są najczęściej psycholodzy, lekarze, fizjoterapeuci i psychopedagodzy. Publikacja zwraca uwagę na fakt, że dzisiaj terapia - w niezliczonej formie - funkcjonuje także poza medycyną. We współczesnym świecie może przyjąć różne postacie, m.in. muzykoterapii, arteterapii (poprzez sztukę ogólnie), teatroterapii, choreoterapii, ludoterapii, ergonoterapii, hortikuloterapii, silvoterapii, terapii kolorami i dźwiękiem, aromaterapii, bajkoterapii, śmiechoterapii, autoterapii, hydroterapii, racjonalnej terapii zachowań czy też the work. W swojej ofercie kępińskie Amazonki proponują: gimnastykę rehabilitacyjno-usprawniającą, naukę automasażu, masaż limfatyczny, relaksację, spotkania z psychologiem, prelekcje specjalistów na interesujące tematy, wycieczki turystyczne, spotkania kulturalno-rozrywkowe, możliwość wymiany doświadczeń z innymi kobietami i możliwość niesienia pomocy innym.

Amazonki w konfrontacji z własną chorobą to ostatni rozdział wydawnictwa. W tej części do głosu dochodzą panie z kępińskiego Klubu. W swoich wspomnieniach przekazują osobiste, bolesne doświadczenia, zachęcają do zdobywania wiedzy na temat raka piersi. Część ta jest wzruszającą, pełną emocji opowieścią o ludzkim życiu, przepełnionym walką i heroizmem. Grażyna Gatner we Wstępie do publikacji tak pisze o tej części książki: -… konwersacje te dla autorek tekstu okazały się wielkim przeżyciem, wcale nie dlatego że dotyczyły (…) trudnego tematu. Wbrew pozorom nie przygnębiały, nie rodziły strachu i nie odbierały chęci do życia. Emanowały optymizmem, pogodą ducha, przekazywały dobrą myśl i niosły nadzieję. Ta wewnętrzna siła i okazywana radość to właśnie przesłanie publikacji (…). Nie każdemu cierpieniu można pomóc, ale wobec każdego cierpienia można mieć szacunek - te słowa Jana Pawła II stały się mottem ruchu Amazonek. Publikacja A jednak jestem… głosi potrzebę urzeczywistniania tej niezwykle trafnej myśli w codziennym życiu.

Jacek Kuropka


A jednak jestem…
Autorki: Grażyna Gatner, Beata Wylęga-Grygierzec,
Projekt okładki: Małgorzata Matuszewska,
Konsultacja merytoryczna: dr Justyna Hanuszkiewicz
Autorzy projektu: Stowarzyszenie Kępiński Klub „Amazonki”
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama