- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Akcja „Warto być dobrym” wystartowała w Gimnazjum nr 2 w Kępnie

Gimnazjum nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kępnie razem z 1500 innymi placówkami z całej Polski, w których uczy się blisko 0,5 mln dzieci, bierze udział w akcji „Warto być dobrym”, organizowanej przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i UNESCO.

Jest to unikalne i innowacyjne przedsięwzięcie, które łączy w sobie promowanie wśród dzieci dobrych postaw z ciekawym podejściem do fundraisingu na rzecz projektów edukacyjnych w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu.

Akcja „Warto być dobrym” to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca w dzieciach dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat. Głównym elementem akcji jest konkurs skierowany do uczniów 1500 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadzi samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną – rowerem górskim marki KROSS. Od początku drugiego półrocza do końca roku szkolnego dzieci rywalizują w spełnianiu dobrych uczynków w trzech kategoriach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska. Na koniec roku młodzież pod okiem wychowawcy będzie wybierała w każdej klasie ucznia, który okazał się najlepszy, a wśród najlepszych z całej szkoły zostanie rozlosowany rower.

Akcję, którą wymyśliło Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”, po raz pierwszy realizowano w kilkudziesięciu śląskich szkołach w 2003 roku. W tym roku stowarzyszenie opracowało nową formułę projektu i po raz pierwszy realizuje ją w takiej skali w szkołach na terenie całej Polski. Każda placówka otrzymała multimedialny pakiet edukacyjny „Akademia Umysłu 2” do szkolnej biblioteki oraz baner akcji wraz z rowerem do powieszenia na szkolnym korytarzu. Kolorowy baner oprócz logo patronów i sponsorów głównych posiada 52 miejsca na naklejki, które może wykupić firma lub osoba prywatna, przykładając jednocześnie rękę do czynienia dobra. Jedna naklejka to koszt 100 zł, każdy może wykupić od 1 do 1500 takich cegiełek, jednak tylko jedną na szkołę. Oczywiście szkoła to miejsce, w którym uczą się dzieci, więc to, co może się znaleźć na takiej naklejce, dokładnie określa regulamin sponsora. Akcja jest koordynowana przez infolinię, gdzie kilkudziesięciu konsultantów pod numerem 801 999 333 informuje o wszelkich jej szczegółach. Dziesięć najlepszych szkół, które będą miały najwyższy współczynnik dzieci, które wywiązały się z deklarowanych zadań, otrzyma po 10 000 zł na cel pożyteczny dla całej społeczności lokalnej, który wybiorą dzieci.

- Dobro potrzebuje wsparcia i promocji w świecie konsumpcji i pogoni za sensacją. Taka akcja to bardzo wiele pozytywnej energii i pomocy w jego krzewieniu wśród dzieci. Dzięki niej młodzież uświadamia sobie, że pomaganie innym jest ważne, daje satysfakcję i czyni nas szczęśliwymi. Nie zrobilibyśmy jej bez wsparcia sponsorów. Wierzymy, że skoro dzieci stać na takie poświęcenie, to inni też będą chcieli wesprzeć tak dobrą akcję, by za rok objąć nią coraz więcej szkół. Wyszliśmy jednak z założenia, że zamiast zdobywać od kilku dużych firm po kilka milionów złotych, lepiej będzie dać szansę każdemu do przyłożenia ręki do czynienia dobra, a w szczególności osobom fizycznym i firmom lokalnym, gdzie to dobro jest czynione. Bo zrealizować taką akcję przy wsparciu tysięcy mniejszych podmiotów i osób fizycznych, da lepszy i trwalszy efekt, by zarażać dobrem – mówi Aleksander Komaniecki, prezes Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła”.

- Od 2000 roku w ramach Ogólnopolskiej Fundacji „Świat na Tak” działa w naszej szkole Klub „Ośmiu Wspaniałych”. Wolontariuszem może zostać każdy uczeń, który chce pomagać innym oraz pragnie bezinteresownie poświęcić swój wolny czas drugiemu człowiekowi – mówi Danuta Jerczyńska – dyrektor Gimnazjum nr 2 w Kępnie. W ramach wolontariatu nasza młodzież podejmuje różne działania na rzecz osób potrzebujących, np. uczestniczy w zbiórkach pieniędzy dla ciężko chorych dzieci oraz uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, pomaga w opiece nad dziećmi niepełnosprawnymi z przedszkola sióstr Boromeuszek i Zespołu Szkół Specjalnych w Kępnie, a także osobom starszym w ich codziennych obowiązkach. Cieszę się, że każdego roku w szkole znajduje się grupa uczniów, która chętnie podejmuje inicjatywy na rzecz innych ludzi. Ponieważ akcja „Być dobrym” uświadamia młodzieży, że pomaganie innym jest ważne i sprawia satysfakcję, a także premiuje wolontariat, postanowiliśmy w niej uczestniczyć.

Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”, które ma już 10 lat, jest największą organizacją pozarządową działającą w sektorze edukacji w Polsce. Swoimi projektami i akcjami obejmuje cały kraj oraz 7600 szkół partnerskich. Organizacja, która przekazała już na rozwój edukacji 27 mln zł, zbiera także 1% na rozwój edukacji w polskich szkołach, przekazując im wszystkie środki, które otrzymuje od rodziców ze wskazaniem na nie. Więcej o stowarzyszeniu można się dowiedzieć na stronie www.ps.org.pl, a o akcji na stronie www.wartobycdobrym.pl.

Do Gimnazjum nr 2 w Kępnie uczęszcza 328 uczniów, którzy nie tylko zdobywają wiedzę, ale również mogą rozwijać swoje zainteresowania, uczestnicząc w różnych zajęciach pozalekcyjnych. Uczniowie osiągają liczne sukcesy w zawodach sportowych, np. w Mistrzostwach w Piłce Nożnej, drużyna chłopców zdobyła tytuł wicemistrza Wielkopolski oraz w konkursach przedmiotowych, uzyskując tytuł laureata. Wydawana jest gazeta szkolna Hermes, w której można znaleźć różne ciekawostki, porady, a także wiadomości na temat życia szkoły. Posiadamy certyfikat Szkoła z klasą. Uczestniczymy w programach: „Szkoła bez przemocy” i „Trzymaj formę” oraz w projektach: „e-Akademia Przyszłości”, „Akademia Uczniowska” i „Tanecznym krokiem przez świat”. Nasz adres: www.g2kepno.pl.

na podstawie strony www. wartobycdobrym.pl
przygotowała A. Malcher
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
kepnianie

2012-03-17 22:09

Super szkoła to jasne. Gratuluję.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama