- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Bezpieczniejszy Bralin

Dzięki realizacji projektu „Zagraj w bezpieczne w Gminie Bralin” gmina zwiększyła bezpieczeństwo miejscowości poprzez zakup kamer monitoringu zainstalowanych na obiekcie boiska sportowego, skateparku oraz na rynku. Było to jedno z wielu zaplanowanych działań w ramach otrzymanej rządowej dotacji

Słowo „bezpieczeństwo” można rozumieć na wiele różnych sposobów. Dla dyskusji o monitoringu ma to duże znaczenie. W mediach kamery jawią się przede wszystkim jako ograniczenie na przestępców. Badania pokazują, że bezpośrednio przekłada się to na wyobrażenia Polaków, którzy widzą w nich narzędzie walki z przestępczością. Jednak na tym oczekiwania się nie kończą. Dla wielu osób wzrost bezpieczeństwa związany z obecnością monitoringu kojarzy się przede wszystkim z mniejszą liczbą ulotek w skrzynce na listy i napisach na ścianach czy też możliwością wyjaśnienia, jak pojawiło się zarysowanie na karoserii samochodu. To pokazuje, jak bardzo pojemne może być w społecznej opinii pojęcie „bezpieczeństwa”. Oczywiście mało kto lubi pomazane ściany czy porysowany lakier. Pytanie jednak, czy instalowanie kamer na każdym rogu po to, by się przed takimi nieprzyjemnościami próbować bronić, jest proporcjonalne. Nie odbywa się to przecież bez kosztów: zarówno finansowych, jak i społecznych. Stąd też gmina postanowiła w efektywny sposób rozbudować początkową posiadaną już infrastrukturę monitoringu. Obecnie funkcjonuje w miejscowości w sumie 13 kamer (w tym 1 kamera obrotowa oraz 6 kamer stacjonarnych zakupionych w ramach w/w projektu) rozlokowanych na obiektach stadionu sportowego LKS „Sokół”, skateparku – na ul. Namysłowskiej, rynku i dojściu do szkół oraz wokół Świetlicy Środowiskowo – Profilaktycznej „Tęcza” przy ul. Lipowej.

Przedsięwzięcie projektowe obejmowało dostawę z montażem okamerowania wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na łączną kwotę: 26 999,00 zł. Szczegółowe rozmieszczenie kamer całego systemu wyglądało następująco:

1) obiekt stadionu Ludowego Klubu Sportowego „Sokół” Bralin, ul. Namysłowska 9a: kamera obrotowa szt. 1, kamery stacjonarne szt. 3, rejestrator sieciowy szt. 1, dysk do rejestratora szt. 1, czujnik ruchu szt. 3, zewnętrzny sygnalizator optyczno – akustyczny szt. 1, centrala alarmowa kpl. 1 wraz z niezbędną infrastrukturą.

2) rynek w Bralinie: kamera stacjonarna szt. 4, rejestrator sieciowy szt. 2, dysk do rejestratora szt. 2 wraz z niezbędną infrastrukturą.

Ponadto zadanie obejmowało instalację kart, integrację monitoringu z systemem sieciowym, rekonfigurację oraz optymalizację całego systemu.

Większość monitoringu w miastach to kamery prywatne - np. banków, restauracji, sklepów i osiedlowe. W mniejszych miejscowościach ilość takich kamer naturalnie jest mniejsza stąd też pojawiła się potrzeba instalacji takich urządzeń przez samorząd. Bezpieczeństwo mieszkańców zostało zwiększone nie tylko poprzez bieżące monitorowanie ale również poprzez fakt, że obraz jest nagrywany i rejestrowany, zatem można go potem obejrzeć. Jeśli kamera nie pomoże w odstraszeniu sprawcy ani złapaniu go na gorącym uczynku, pozostaje nadzieja, że w razie potrzeby będzie można wykorzystać zarejestrowane materiały. Po nowy roku obraz z wybranych kamer będzie można śledzić na żywo na stronie internetowej gminy: www.bralin.pl.

Czy monitoring działa odstraszająco? W jednej czwartej zbadanych w 2014 r. przez NIK miast po założeniu monitoringu wydaje się mniej na usuwanie skutków wandalizmu. Trudno już ustalić wpływ kamer na liczbę pobić, rozbojów czy kradzieży. Pytana przez NIK policja podaje, że najczęściej spada przestępczość tam, gdzie jest kamera, ale nie wiadomo, czy nie rośnie w miejscach niemonitorowanych. Natomiast pewne jest, że monitoring polepsza samopoczucie mieszkańców: ponad 80 proc. uważa, że jest bezpieczniej.

Gmina Bralin jako jeden z trzech podmiotów w Województwie Wielkopolskim realizowała projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – Razem Bezpieczniej. Projekt w ciekawej formie miał na celu uświadomienie mieszkańcom naszego regionu jaki radzić sobie z różnego typu problemami społecznymi takim jak: prostytucja, sekty, psychomanipulacja, przemoc fizyczna, psychiczna, cyberprzemoc, bezpieczeństwo osób trzeciego wieku oraz narkomania i środki psychoaktywne. Całość zadania to kwota 72 148,99 zł w tym 57 718,99 zł dofinansowania (pozostałe 14 430,00 zł to 20% wkład własny gminy). Projekt składał się z dwóch głównych komponentów: realizacji warsztatów tematycznych z zakresu bezpieczeństwa dla dzieci, młodzieży i osób starszych – seniorów, nauczycieli, rodziców oraz przygotowaniu i realizacji „gry miejskiej” związanej z ową tematyką. Projekt jest realizowany w ramach dofinansowania Rządowego Program Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań program pn. „Razem bezpieczniej”.
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama