Bralin: U przyjaciół Słowaków - Kępno - Kepnianie.pl
- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Bralin: U przyjaciół Słowaków

Przedstawiciele gminy Bralin od 1 do 6 lipca 2016 r. przebywali na Słowacji na zaproszenie zaprzyjaźnionej gminy Svinica. Delegacji przewodniczył wójt Roman Wojtysiak

Głównym celem wizyty był udział w obchodach 740. rocznicy pierwszej wzmianki o Svinicy. Data ta zbiegała się również z 10-leciem współpracy przedstawicieli obu gmin. 3 lipca goście z Polski uczestniczyli w uroczystej mszy świętej, którą odprawił ks. Matej Babčák, miejscowy proboszcz.

Druga część niedzielnego święta zorganizowana została w sali svinickiego domu kultury, gdzie starosta Ľubomír Šimko powitał delegację z Bralina, a także samorządowców z okolicznych miejscowości. W bardzo bogatym programie słowno-muzycznym swoje umiejętności recytatorskie i wokalne prezentowały dzieci, młodzież i dorośli. Przed publicznością wystąpił m.in. Vincent Čigáš, wielokrotnie nagradzany solista ludowy ze Svinicy, okazji do śmiechu dostarczył z kolei popularny słowacki komik i gawędziarz – Ander z Koszyc oraz energetyczna kapela Ščamba. Miłośników muzyki country bawił zespół Kentucky-Jack.

W kolejnych dniach goście z Polski złożyli wizytę w leżącej przy granicy z Węgrami miejscowości Kechnec, jednej z najbogatszych gmin na Słowacji. Byli w miejscu upamiętniającym śmierć ponad 20 tysięcy żołnierzy rosyjskich, którzy zginęli w walce z Niemcami w ostatnich miesiącach II wojny światowej. Zwiedzili Jaskinię Jasowską, należącą do najbardziej znanych jaskiń Parku Narodowego Kras Słowacki, znanej głównie z bogatej szaty naciekowej, a także z występowania wielu gatunków nietoperzy. Delegacja z Bralina zawitała również do urzędu gminy w Svinicy. Jednym z punktów programu podczas wizyty było zwiedzanie Koszyc, drugiego co do wielkości miasta w Słowacji, oddalonego od Svinicy zaledwie o pół godziny drogi. Gospodarze z dumą pokazali znajdującą się tu największą świątynię katolicką na Słowacji – katedrę pw. św. Elżbiety. W czasie pobytu nasza delegacja spotkała się i odwiedziła w domach zaprzyjaźnionych mieszkańców Svinicy, poznała ich rodziny, nawiązała nowe serdeczne kontakty.

Dziesięcioletni okres partnerstwa polskiej i słowackiej gminy zaowocował niewątpliwie wieloma serdecznymi, niemal przyjacielskimi znajomościami. Obie strony niezwykle dobrze wspominają poznanych mieszkańców, wracają pamięcią do odwiedzanych miejsc, z zainteresowaniem pytają o to, co dzieje się w partnerskiej gminie. Z pewnością nie bez powodu można powiedzieć, że partnerstwo naszych gmin to przyjacielskie kontakty kolejnych mieszkańców.

Choć dokładnej daty jeszcze nie ustalono, z pewnością w 2017 r. Bralin będzie gościł swoich słowackich przyjaciół.

www.bralin.pl
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama