- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Bralin: Wizyta słowackich przyjaciół

Od 22 do 27 sierpnia 2015 roku Gmina Bralin gościła siedmioosobową delegację z partnerskiej gminy Svinica ze Słowacji. Planowany program wizyty naszych gości otwierało uczestnictwo w dorocznym święcie plonów

Delegacja wzięła udział w mszy świętej dziękczynnej za zebrane plony w Taborze Wielkim, potem w uroczystościach obrzędowych, by do późnego wieczora biesiadować wraz z mieszkańcami przy muzyce. W trakcie dożynek nie obyło się bez akcentu słowackiego, jeden z gości – Vincent Čigáš wystąpił na scenie w stroju ludowym charakterystycznym dla swojego regionu, wyśpiewując kilka utworów ludowych. Starosta Svinicy Ľubomír Šimko na ręce wójta gminy Romana Wojtysiaka złożył podziękowania za dobrą współpracę i każdorazowe serdeczne przyjęcie. Mówił, że w Bralinie mają wielu przyjaciół, do których chętnie wracają i z którymi z radością się spotykają.

Poniedziałkowy program wizyty przewidywał zapoznanie gości z tym, jak w gminie Bralin rozwiązane zostały: gospodarka wodno-ściekowa i gospodarowanie odpadami komunalnymi. W tym celu zabraliśmy Słowaków do Zakładu Zagospodarowania Odpadami w Olszowie. Tam poznali historię powstania ZZO Olszowa, zasięg terytorialny spółki czy finansowanie projektu ze środków unijnych. Następnie delegacja miała okazję zobaczyć, jak gromadzone są odpady, ważone i sortowane. W hali sortowni przyglądali się jak pracuje rozrywarka worków, separatory optopneumatyczne, magnetyczne, balistyczne, sito, prasa. Na terenie zakładu obejrzeli boksy na surowce wtórne, plac przeróbki gruzu, kompostownię czy kwaterę balastu – składowisko. Następnie Słowacy odwiedzili siedzibę spółki Wodociągi Kępińskie, która świadczy usługi dla gminy Bralin w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Zwiedzili zabytkową wieżę ciśnień, stację uzdatniania wody przy ul. Słonecznej w Kępnie, z której korzysta część mieszkańców Chojęcina-Szumu oraz oczyszczalnię ścieków przy ul. Ekologicznej w Kępnie, do której trafiają ścieki z kanalizacji sanitarnej z terenu gminy Bralin.

Z kolei wtorkowy dzień delegacja ze Svinicy spędziła w Gołuchowie. Zwiedzała Ośrodek Kultury Leśnej, który funkcjonuje w strukturach Lasów Państwowych i zajmuje powierzchnię blisko 200 ha powierzchni. Na terenie parku-arboretum zobaczyli pokazową hodowlę zwierząt, w której żyją żubry, koniki polne, daniele i dziki, zwiedzili zabytkowe obiekty: Oficynę, Dybul oraz budynki podworskie, które stanowią interesujący kompleks wystawienniczo-edukacyjny oraz zamek w Gołuchowie – dawną rezydencję Jana Działyńskiego i Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej. Po powrocie z Gołuchowa na gości czekał piknik, który przygotowali sołtysi wespół z urzędem gminy. Ostatnia wizyta w Svinicy zaowocowała bowiem zawiązaniem partnerstwa z sołtysami z gminy Bralin, stąd chęć spotkania się i wspólnego spędzenia wieczoru.

W trakcie pobytu w gminie Bralin delegacja spotkała się również z zespołem Ale Babki. Ta znajomość z zespołem to także pokłosie wcześniejszych wymian mieszkańców obu gmin. Goście ze Svinicy mieli życzenie odwiedzić sanktuarium Na Pólku, co było możliwe dzięki uprzejmości proboszcza i społecznego opiekuna Pólka. W czwartek po śniadaniu przedstawiciele partnerskiej gminy udali się w daleką drogę do domu.

www.bralin.pl
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama