- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Dożynki Powiatowo – Gminne w Laskach

W niedzielę 4 września 2016 roku odbyły się Powiatowo – Gminne Dożynki w Laskach.

O godzinie 13.00 wyruszył barwny korowód prowadzony przez jeźdźców. W pierwszej bryczce jechali gospodarze tegorocznej uroczystości Starosta Powiatu Kępińskiego Witold Jankowski, Wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik oraz Starostowie Dożynkowi Edyta Waloszczyk i Janusz Żłobiński. W następnej bryczce znaleźli się Przewodniczący Rady Powiatu Kępińskiego Stanisław Baliński, Przewodniczący Rady Gminy Trzcinica Zdzisław Mikołajczyk, Wicestarosta Grażyna Jany i Sekretarz Gminy Renata Ciemny. W przystrojonych barwami swoich gmin bryczkach podążały delegacje gminne – Gmina Baranów wraz z Wójtem Bogumiłą Lewandowską – Siwek, Gmina Bralin wraz z Wójtem Romanem Wojtysiakiem, Gmina Łęka Opatowska wraz z Wójtem Adamem Kopisem, Miasto i Gmina Kępno wraz z Przewodniczącym Komisji Oświatowej Piotrem Baraniakiem, Gmina Perzów wraz z Wójtem Danutą Froń oraz Gmina Rychtal wraz z Wójtem Czesławem Balcerzakiem. Kolejne wozy przewoziły delegacje Sołectw Gminy Trzcinica, Sołectwo Janówka oraz gości. Przemarsz korowodu uświetniła Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie. Sporo atrakcji dostarczył przejazd zabytkowych samochodów, organizacją którego zajął się Adrian Nolbert. W korowodzie znalazły się tradycyjnie maszyny i ciągniki rolnicze. Na trasie przejazdu zgromadzili się liczni mieszkańcy Lasek, natomiast posesje i domy zostały odświętnie udekorowane. Dekoracje wymagały wiele pracy i budziły żywe zainteresowanie wszystkich uczestników korowodu.

Po zakończeniu korowodu nastąpiło złożenie wieńców i chleba przez delegacje gminne i delegacje sołeckie. Następnie Ksiądz Rafał Czmyr, proboszcz Parafii Laski oraz Ksiądz Wiesław Cieplik. Proboszcz Parafii Trzcinica odprawili Mszę Świętą Dożynkową, w trakcie której podziękowano za plony i ciężką pracę rolników. Kolejnym punktem był obrzęd chleba w trakcie którego na ręce Starosty Powiatu Kępińskiego i Wójta Gminy Trzcinica Starostowie Dożynkowi przekazali chleb. Miłym akcentem było podzielenie się przez Starostę i wszystkich Wójtów chlebem z uczestnikami uroczystości. Nadszedł czas części oficjalnej, w trakcie której Starosta oraz Wójt zabrali głos, mówiąc o charakterze uroczystości dożynkowych oraz dziękując Rolnikom za pracę i poświęcenie. Następnie zabierali głos goście, wśród których znaleźli się parlamentarzyści i ich przedstawiciele na czele z Poseł Bożeną Henczycą, przedstawiciele samorządu różnych szczebli i instytucji związanych z rolnictwem. Przekazane zostały życzenia od władz Województwa Wielkopolskiego, Wojewody Zbigniewa Hoffmanna i Marszałka Marka Woźniaka. Życzenia przekazał także obecny na uroczystościach Starosta czeskiej Gminy Tetin Martin Hrdlička. Wójt Gminy podziękował w imieniu Rolników i Samorządu lokalnego za przekazane życzenia. Na scenę wkroczyli uczniowie Zespołu Szkół w Laskach, którzy przedstawili program artystyczny nawiązujący do tematyki dożynek. Nagrodzeni zostali gromkimi oklaskami. Na uroczystość przybył także Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski który wręczył nagrody w konkursie dotyczącym bezpieczeństwa pożarowego. Złożył również życzenia wszystkim Rolnikom W imieniu Poseł Andżeliki Możdżanowskiej zostały wręczone wszystkim delegacjom poszczególnych gmin listy gratulacyjne i upominki. Rozstrzygnięto także konkurs na najbardziej udekorowaną zagrodę. Nagrody ufundowali Wójt Gminy Trzcinica oraz Rada Sołecka. Także uczestnicy konkursu „Jak będzie wyglądała praca rolnika w przyszłości?” otrzymali nagrody ufundowane przez Wójta Gminy. OSP w Laskach w dynamiczny sposób pokazała działania z zakresu ratownictwa medycznego i technicznego. Dwaj uczniowie Zespołu Szkół w Laskach Dominik Froń i Karol Władek zostali wyróżnieni za godną pochwały postawę. W trakcie imprezy dożynkowej można było zwiedzać stoiska rękodzielników z Gminy Trzcinica – Renaty Mikołajczyk, Barbary Urbańskiej, Bożeny Krzyżańskiej i Natalii Wabnic, stoisko Katarzyny Szolc prezentującej domowego wyrobu sery, stoiska Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Towarzystwo Przyjaciół Lasem LUKUS, Stowarzyszenia „Szansa dla Trzebienia”, a także stoiska promocyjne Gminy Trzcinica oraz Powiatu Kępińskiego.

Oprócz występów uczniów Zespołu Szkół w Laskach i orkiestry z Czajkowa swoje umiejętności wokalne przedstawił Chór „Laskowianie”. Na scenie zaprezentowała się Biesiada Frantowska, a gwiazdą wieczoru był występ zespołu CLIVER. W trakcie imprezy można było skosztować grochówki dożynkowej, ciasta, i wędzonych serów. Panie ze Stowarzyszenia „Szansa dla Trzebienia” raczyły wszystkich chlebem i masłem. Organizatorzy zadbali o liczne stoiska gastronomiczne i atrakcje dla wszystkich. Zadbano także o oprawę w postaci dekoracji sceny, każdy uczestnik miał przypięty dekor wykonany przez Panie pod kierunkiem Barbary Urbańskiej, były też okolicznościowe widokówki. W trakcie uroczystości asystę pełnił poczet sztandarowy Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych. Druhowie z OSP w Laskach wraz z druhami z innych jednostek zabezpieczali imprezę. Wieczór zakończyła zabawa taneczna, a całość imprezy poprowadził Daniel Tarchała. Jak dodaje Wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik: Chciałbym podziękować wszystkim przybyłym na uroczystość, delegacjom za wieńce i chleb dożynkowy, mieszkańcom za udekorowanie ulic, księżom za odprawioną mszę, gościom za życzenia, uczniom i nauczycielom z Zespołu Szkół w Laskach, orkiestrze, chórowi „Laskowianie”, delegacji Janówki za występy artystyczne. Duże podziękowania składam organizatorom i wszystkim organizacjom oraz mieszkańcom Lasek za pomoc. Dziękuję Starostwu Powiatowemu w Kępnie oraz pracownikom Gminy Trzcinica za wszystkie podjęte działania. Dziękuję Rolnikom za przybycie i chciałbym jeszcze raz podkreślić, że na to święto nie tylko zasłużyliście, ale przede wszystkim zapracowaliście ciężka pracą. Wielkie podziękowania dla wszystkich Rolników Powiatu Kępińskiego.
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama