Dzień Dawcy Szpiku w Gimnazjum Nr 1 w Kępnie - Kępno - Kepnianie.pl
- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Dzień Dawcy Szpiku w Gimnazjum Nr 1 w Kępnie

W naszym kraju co godzinę ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi, czyli białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od nie spokrewnionego dawcy. Niestety, według statystyk, co drugi chorujący na białaczkę zakwalifikowany do przeszczepu, nie znajduje dawcy. Szansa na znalezienie tzw. „genetycznego bliźniaka” wzrasta wraz z rosnącą liczbą zarejestrowanych osób w bazie Fundacji DKMS (Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska)

W środę, 19 listopada 2014 r., w Gimnazjum Nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Kępnie, odbyła się rejestracja potencjalnych dawców szpiku lub komórek macierzystych. Akcja rejestracji została poprzedzona kampanią informacyjną. Uczniowie gimnazjum rozwiesili w całym mieście plakaty Fundacji DKMS i roznosili ulotki. Wzmianki o tym wydarzeniu pojawiły się w lokalnych mediach, a w niedzielę poprzedzającą rejestrację, księża z okolicznych parafii przypomnieli wiernym o akcji.

Wolontariusze, pracujący podczas akcji rejestracyjnej, przyznali z zadowoleniem, że nie spodziewali się takiego odzewu. Zgłosiło się 56 osób, które chciały uratować komuś życie. Zarejestrować się mogła każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważąca więcej niż 50 kilogramów oraz bez znacznej nadwagi. Rejestracja polegała na krótkim wywiadzie medycznym, wypełnieniu formularza ze swoimi danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Dla tych, którzy nie zdążyli zarejestrować się podczas Dnia Dawcy w Gimnazjum, nadal jest na to szansa. Wystarczy wejść na stronę fundacji: www.dkms.pl i zgłosić chęć zostania potencjalnym dawcą szpiku lub komórek macierzystych. Rejestracja jest bezpłatna, jednak każda zarejestrowana osoba generuje koszty, które w całości pokrywa fundacja. Na stronie internetowej Fundacji DKMS można również dowiedzieć się, w jaki sposób przekazać swoje wsparcie finansowe. Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 585 000 potencjalnych dawców szpiku (dane z października 2014).

Anna Szuman–Szczekała
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama