I iść będziemy w Polskę szarymi szeregami… - Kępno - Kepnianie.pl
- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

I iść będziemy w Polskę szarymi szeregami…

W Kępnie tylko niektóre środowiska, w tym m.in. młodzi lokalni patrioci z Fanclubu Lecha Poznań, pamiętały o 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Wśród zgromadzonych na kępińskim Rynku zabrakło – niestety – przedstawicieli władz samorządowych

1 sierpnia 1944 r. na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego pseudonim „Bór” w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę. Na wieść o powstaniu w Warszawie Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz, w którym stwierdzał: Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r. Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października 1944 r. przedstawiciele KG AK płk Kazimierz Iranek-Osmecki „Jarecki” i ppłk Zygmunt Dobrowolski „Zygmunt Zyndram” podpisali w kwaterze SS - Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

W czasie walk w stolicy zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również około 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy.

W 71. rocznicę tych wydarzeń młodzi lokalni patrioci z Fanclubu Lecha Poznań oraz Społeczny Komitet Poparcia Prawa i Sprawiedliwości z Alicją Śniegocką na czele uczcili to historyczne wydarzenie. W godzinie „W”, czyli o godzinie 17.00, na kępińskim Rynku po usłyszeniu syreny i odpaleniu pochodni zebrani kibice i członkowie SKP PiS odśpiewali hymn Polski.

Następnie pod pomnikiem zostały złożone wiązanki kwiatów. Podczas tej ceremonii uczestniczący w niej członkowie i sympatycy Fanclubu Lecha Poznań wznosili okrzyki „Cześć i chwała bohaterom” co zostało przyjęte przez - zgromadzonych w pobliskich ogródkach gastronomicznych - mieszkańców naszego miasta gromkimi brawami na stojąco – dziękujemy im za to. Przekażcie tę historyczną prawdę kolejnym pokoleniom. Niech polegli w tym powstaniu będą dla nas symbolem wolności. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

Zbigniew Wełdziński
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama