- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Kępnianie z pasją: Zespół Zoltar

Chcemy Państwu zaprezentować zespół Zoltar, którego członkowie pochodzą z Kępna. W skład grupy wchodzi trzech muzyków: Robert Gruszewski, Michał Parzonka i Łukasz Solarek. Niedawno grupa zwyciężyła międzynarodowy konkurs Neuro Music. Umożliwiło to jej zagranie koncertu na tegorocznym Assymetry Festival i otwarcie występów takich gwiazd jak amerykański Weedeater czy Zoroaster.

Historia

Początki zespołu sięgają 2008 roku, w tym czasie miały miejsce pierwsze próby. Początkowo kapela liczyła dwóch członków: Roberta i Łukasza. Jednakże cały czas szukali oni kogoś, kto mógłby wnieść coś świeżego do tego co chcieli grać. Kilka miesięcy później zespół dowiedział się o Michale, którego talent okazał się strzałem w dziesiątkę. Wkomponowując sample, dogrywając partie pianina, uzupełniając je eterycznymi plamami z klawisza i świetnym starym analogowym syntezatorem dopełnił brzmienia. Jednak na efekty wspólnej pracy grupa musiała jeszcze poczekać. Jak mówi jeden z jej członków „Mijały dni i miesiące, licznik odliczał kolejne mililitry wypitego jogurtu a po wnętrzach Zoltara zaczęła błąkać się myśl: “Musimy to jakoś ogarnąć...”. Odpalono więc rejestratory dźwięków i tak powstał pierwszy, nieoficjalny materiał. Zmiksowaliśmy wszystko własnym sumptem, wrzuciliśmy w sieć, porozsyłaliśmy tu i ówdzie i po jakimś czasie zaczęliśmy koncertować to tu to tam…”

Skład

Wszyscy członkowie zespołu pochodzą z Kępna i to tutaj odbywają się próby. Robert jest perkusistą, Łukasz gra na basie, Michał natomiast zajmuje się total electronische freak sound. Muzyka to ich pasja, ale oprócz niej mają również inne zajęcia i hobby. Zainteresowania Łukasza mocno związane są z kierunkiem studiów, które kończy w przyszłym roku, a mianowicie projektowaniem graficznym na wrocławskiej ASP, jak mówi chyba tym chciałby się zajmować w przyszłości. Podobnie jest w przypadku Roberta, który kończy ASP w Poznaniu na wydziale Architektury i Wzornictwa. Michał natomiast lubi longboard i motocykle crossowe/enduro.

Inspiracje

Inspiracji młodzi artyści szukają przede wszystkim w muzyce, Łukasza: „Jeśli o mnie chodzi słucham po prostu dużo muzyki. Często chodzę na koncerty i staram się absorbować jak najwięcej w jak największej rozpiętości gatunkowej. Śledzę wartościowe wydarzenia muzyczne i nowości wydawnicze, oraz odkrywam rzeczy stare, których dotąd nie znałem. Świetną sprawą jest np. odbywający się obecnie w Katowicach Off Festival, który staram się odwiedzać nieprzerwanie od 3 lat. Zawsze wracając z tego typu imprez muzycznych mam do zdobycia kilka pozycji płytowych, które osłuchane czasami powodują napływ nowych pomysłów. Są to zazwyczaj wydawnictwa mało znane, aczkolwiek bardzo wartościowe. Myślę że polega to na tym, aby nie zamykać się w pewnych schematach, muzyka rodzi się z otwartości, a nie zakładania sobie jakichś barier estetycznych, stylistycznych czy gatunkowych.”

Osiągnięcia

Członkowie zespołu Zoltar zgodnie przyznają, że ich największym osiągnięciem jest to, że grając tak mało przystępny materiał, są ludzie, którym podoba się to co robią. „Po koncertach podchodzą ludzie i stwierdzają że bardzo im się podobało, pytają o płytę i czy można gdzieś tego posłuchać w sieci - jest to bardzo budujące bowiem scena to miejsce, w którym następuje proces ładowania akumulatorów, gdzie zespół emituje energię w stronę publiczności, a ta z kolei zwielokrotniona przez liczbę słuchających powraca do zoltarowej załogi i tak to się kręci. Jest to znak że warto działać dalej, że jest dla kogo grać i jest to swego rodzaju chyba najważniejsze osiągnięcie.” Niedawno grupa zwyciężyła tegoroczny międzynarodowy konkurs Neuro Music, którego finał odbył się na deskach cenionego wrocławskiego klubu Firlej. Umożliwiło to jej zagranie koncertu na tegorocznym Assymetry Festival i otwarcie występów takich gwiazd jak amerykański Weedeater czy Zoroaster. Zespół przyznaje, że nie przepada za konkursami i tego typu formami „szukania swojej szansy”, jednak zdaje sobie sprawę, że aby zagrać w pewnych miejscach musi przejść przez drogi eliminacji, głosowania i werdyktów. Oprócz tego o kapeli pojawiło się także kilka pochlebnych recenzji i pomimo, że nie ma jak dotąd oficjalnego wydawnictwa, grano jej utwory w kilku rozgłośniach radiowych: Wrocławskim Radiu Luz, krakowskiej Radiofonii, poznańskim Radiu Afera czy rzeszowskim Radiu Centrum. Od dłuższego czasu zespół przymierza się do studyjnej realizacji kilku utworów i wydania choćby krótkiej epki, niestety kwestie finansowe bardzo odwlekają ten plan w czasie, na chwilę obecną jest jeszcze aktualna pierwsza płyta demo.

Zespół posiada profil na Myspace, który jak na razie pełni także funkcję oficjalnej strony zespołu: http://www.myspace.com/zoltarpoland . Pod tym adresem można znaleźć wszystkie informacje: newsy, linki zapowiedzi koncertów i dane kontaktowe. Grupa ma też swój profil na Facebooku: http://pl-pl.facebook.com/pages/ZOLTAR/317658499360

Najbliższe koncerty zespołu Zoltar odbędą się:

7 Październik - Radom (Czytelnia Kawy)
8 Październik - Lublin (Tektura)
20 Październik - Poznań (Cafe Mięsna)
21 Październik - Bydgoszcz (Mózg)
22 Październik - Aleksandrów Kujawski (Fado)
W planach kapeli jest również koncert w Kępnie.

 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama