- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Kępno: Bezpieczny powiat z AED

4 kwietnia 2014 r. odbyło się spotkanie z włodarzami gmin z terenu powiatu kępińskiego w sprawie wspólnej realizacji projektu pn. „Bezpieczny powiat z AED”. Projekt ten w pierwszym etapie zakłada zakup automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (ang. AED - Automatic External Defibrillator) przez grupę zakupową w skład której wchodzi Starostwo Powiatowe w Kępnie oraz wszystkie gminy powiatu

Założeniem przedsięwzięcia jest montaż średnio dwóch urządzeń AED w każdej gminie, w miejscach ogólnie dostępnych i miejscach dużych skupisk ludzi. Planuje się, że proces zakupu i montażu defibrylatorów zakończy się przed wakacjami, a więc przed rozpoczęciem okresu wzmożonej aktywności dzieci i młodzieży, a także pracy na roli. Drugim etapem projektu będzie szeroko rozumiana promocja ratowania życia poprzez udzielanie pierwszej pomocy.

Nadmienić należy, że spotkanie to było kolejnym etapem rozmów z włodarzami, którzy wyrazili chęć współuczestnictwa w projekcie. Wcześniej rozmowy z panią burmistrz oraz wójtami prowadził Radny Rady Powiatu Kępińskiego Michał Solecki w asyście Pana Mirona Leśniarka - ratownika medycznego i dyspozytora medycznego Pogotowia Ratunkowego w Kępnie, którzy wprowadzili gospodarzy gmin w tematykę możliwości zabezpieczenia mieszkańców przed nagłym zatrzymaniem krążenia oraz omówili ewentualne koszty związane z udziałem w projekcie.

W trakcie spotkania, które odbyło się 4 kwietnia br., oprócz omówienia idei montażu przenośnych, samoobsługowych urządzeń AED w przestrzeni publicznej oraz miejscach oddalonych od jednostek ratownictwa medycznego, firmy dystrybuującego tego typu defibrylatory zaprezentowały sposób ich działania oraz przedstawiły zalety urządzenia. Prezentacje miały pomóc w podjęciu decyzji co do rodzaju sprzętu, jaki zostanie zakupiony i zamontowany na terenie powiatu kępińskiego. Włodarze oraz osoby uczestniczące w spotkaniu mieli okazję na „własnej skórze” przetestować działanie defibrylatora AED oraz przekonać się o jego „prostocie”. Jak podkreśla Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz Urządzenie jest naprawdę proste w użyciu. Nie trzeba się go bać. Do korzystania z tego typu defibrylatora nie jest też potrzebna specjalistyczna wiedza medyczna. Kiedy trzeba go użyć, liczy się czas, a może to zrobić naprawdę każdy.

Podkreślić należy, że po sfinalizowaniu projektu powiat kępiński będzie jedynym w województwie wielkopolskim powiatem, posiadającym tak dużą ilość defibrylatorów AED, ratujących życie i zdrowie lokalnej społeczności, a także turystów przebywających w naszym regionie.

Jak wykazują statystyki każdego roku u około 400 tys. Europejczyków występuje nagłe i niespodziewane zatrzymanie krążenia, z czego w ok. 350 tys. przypadkach zdarza się to poza szpitalem, tj. na ulicy, w miejscu pracy, w czasie zabawy lub ćwiczeń. Najczęstszą przyczyną nagłego zatrzymania krążenia jest tzw. migotanie komór. Mięsień serca kurczy się w sposób nieregularny i pompuje krew w sposób nieefektywny. Ta nie dotlenia komórek i w efekcie cały organizm przestaje funkcjonować. Ratunek w takich przypadkach musi przyjść jak najszybciej. Kiedy serce staje, nie ma czasu na wahanie - potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Z każdą minutą szanse przeżycia zmniejszają się o 10 %. Najlepszą metodą przywrócenia właściwego rytmu pracy serca jest defibrylacja, czyli wysłanie impulsu elektrycznego ze specjalnego urządzenia – defibrylatora. Jak wykazują europejskie statystyki, obecnie mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa przypadek nagłego zatrzymania krążenia. Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków takiego zdarzenia może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności.

INFORMACJE DOTYCZĄCE AED:

Automatyczny defibrylator zewnętrzny (ang. AED - Automatic External Defibrillator) waży ok. 4-5 kg, z wyglądu przypomina laptop lub niewielką walizkę. Defibrylator jest bardzo prosty w użyciu. Obrazkowa instrukcja obsługi prowadzi ratownika krok po kroku i w zrozumiały sposób wyjaśnia, w jaki sposób ułożyć chorego i jak umieścić na jego ciele elektrody. Urządzenie samo ocenia rytm pracy serca i decyduje, czy potrzebna jest defibrylacja. Jeśli uzna, że tak, samo dobiera odpowiednią moc impulsu i wskazuje moment jego wysłania. Osoba podejmująca akcję ratunkową może być pewna, że nie zrobi nic niewłaściwie.
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama