- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Kępno: II Zjazd Rodziny Gattnerów

8 listopada 2014 r. w Restauracji „Awra” w Kępnie odbył się II Zjazd Rodziny Gattnerów. Spotkanie zorganizowano z okazji 100-lecia ślubu pradziadków, protoplaści rodziny połączyli się węzłem małżeńskim w lutym 1914 r. Uroczystość zgromadziła 132 osoby i stała się okazją do wspomnień i licznych wzruszeń

Pierwsze dokumenty, potwierdzające istnienie rodziny, mówią o chrzcie dzieci Paulusa i Anny Gatner. Protoplaści naszego rodu byli protestantami. W tamtym okresie w Trzcinicy istniał tylko kościół katolicki. Protestanci tam więc się modlili, brali śluby i chrzcili dzieci. Z biegiem czasu różnice religijne zanikły, a ludzie przeszli ponownie na katolicyzm. Podania rodzinne mówią, iż pierwsi z naszego rodu, którzy posługiwali się nazwiskiem Gatner, pochodzili z Węgier (czasem pojawia się też opcja rumuńska).

Pewnym jest, iż nasza rodzina mieszka w gminie Trzcinica, a konkretniej w Kuźnicy Trzcińskiej od praktycznie początku jej założenia, tj. od XVI wieku. Fakt ten potwierdził Jan (1873-1963), jeden z braci pradziadka, który jako pierwszy rozpoczął poszukiwania korzeni rodziny. Dotarł wówczas do ponad 300 lat wstecz, odszukał wszystkich z rodu mieszkających w Kuźnicy. Niestety, do dziś nie zachowały się żadne dokumenty z jego działań (wojna). O poszukiwaniach Jana opowiadał jeden z synów założycieli tej gałęzi rodu, Stanisław, pierwsza penetracja w dokumentach rodu Gatnerów znana jest więc ze wspomnień sprzed ponad 13 lat. Obecnie młodzi w poszukiwaniu swoich przodków nie muszą wyjeżdżać do archiwum w Kaliszu czy Poznaniu, prowadzą samodzielne przeglądanie zdigitalizowanych skanów z archiwów. (szukajwarchiwach.pl). Średnio co pół roku pojawia się tam nowa porcja dokumentów, które można poddać analizie. Tak też dzieje się w przypadku naszej rodziny.

Warto nadmienić, że Kuźnica Trzcińska, rodzinna miejscowość rodu Gatnerów, nie była typową wsią pańszczyźnianą, zamieszkiwali ją przede wszystkim wolni rzemieślnicy i robotnicy o bardzo wysokim statusie społecznym. Intensywny rozwój miejscowości, który datuje się na 1610 rok, dokonał się za sprawą Gabriela Trzcińskiego.

Tegoroczny zjazd Gattnerów odbył się z okazji 100-lecia ślubu pradziadków: Stanisława (12 listopada 1888 r. - 19 lutego 1974 r.) i Franciszki z domu Lyko (20 września 1888 r. - 31 października 1956 r.). W tym roku od ślubu pradziadków upłynęło więc aż 100 lat. A to już wydarzenie warte upamiętnienia, dlatego też postanowiono w historii rodu rok ten szczególnie wyróżnić, w tym celu zorganizowano zjazd rodziny. Podczas spotkania oglądano prezentację ze zdjęciami, które - podane w odpowiedniej chronologii - utworzyły historię rodziny. Odczytano też swoistą listę obecności, dzięki której młode pokolenia mogły uporządkować swoją wiedzę rodzinną. Poznać poszczególnych członków rodziny Romana, Marii, Idziego, Józefa, Stanisława, Jana, Franciszki i Kazimierza Gattnerów lub Gatnerów. Warto zwrócić uwagę na rozbieżność nazwisk wśród rodzeństwa. Jest to skutek zarządzenia komunistycznego premiera Józefa Cyrankiewicza z 7 kwietnia 1952 roku w sprawie pisowni nazwisk i imion w dowodach osobistych i tymczasowych zaświadczeniach tożsamości oraz szczególnej nadgorliwości Komendy Powiatowej Milicji Obywatelskiej w Kępnie, która to zarządzeniem z 4 marca 1953 roku doprowadziła 16 marca 1953 r. ręką urzędnika Ludwika Hojeńskiego do skrócenia nazwiska o jedną literę „t”. Pradziadek Stanisław, pomimo formalnej zmiany swojego nazwiska, do końca życia podpisywał się, używając formy Gattner, tak też zostało ono napisane na jego nagrobku.

Zjazd w „Awrze”, restauracji prowadzonej przez jednego z członków rodu Gattnerów, zgromadził wiele pokoleń, wieczór ten wspólnie spędziły 132 osoby (niestety z powodu różnych przyczyn losowych zabrakło blisko 1/3 rodziny). Tego dnia wszyscy zgromadzeni poczuli wyjątkową więź pokoleniową i rodzinną, postanowiono też kontynuować tradycję zjazdów, spotkań, dzięki którym trwa historia i w pamięci żyją przodkowie rodu.

Martyna Gatner-Siemieniuch i Sebastian Gatner
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama