Kępno: Protest rolników - Kępno - Kepnianie.pl
- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Kępno: Protest rolników

  • www.powiatkepno.pl
    www.powiatkepno.pl
  • www.powiatkepno.pl
    www.powiatkepno.pl
We wtorek 27 stycznia 2015 roku o godz. 10.00 przed wszystkimi starostwami powiatowymi w Wielkopolsce miały zostać zorganizowane pikiety rolnicze w ramach pogotowia strajkowego. Przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kępnie również zgromadzili się rolnicy, którzy później spotkali się ze Starostą Kępińskim Witoldem Jankowskim

Powodem wyjścia rolników jest sytuacja ekonomiczna w jakiej się znaleźli. Domagają się oni cen minimalnych w skupach, ponieważ wielokrotnie zmuszani są do sprzedaży produktów poniżej cen produkcji. Jak przypominają rolnicy sytuacja ekonomiczna gospodarstw, zwłaszcza produkujących trzodę chlewną systematycznie się pogarsza. Niskie ceny skupu, brak należytej kontroli importowanego mięsa, niewystarczające działania promujące polską wieprzowinę oraz embargo rosyjskie mogą doprowadzić w krótkim czasie do załamania się rodzimej produkcji i w efekcie do pogorszenia sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych. W wielu wypadkach może to również oznaczać bankructwo dla tych, którzy zadłużając się zainwestowali w unowocześnianie swoich gospodarstw, a którzy dziś z powodu zaistniałej sytuacji nie mają środków finansowych na spłatę zaciągniętych zobowiązań.

W związku z powyższym, rolnicy postulują do Pana Marka Sawickiego – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań mających na celu poprawę zaistniałej sytuacji, w szczególności o:

Wprowadzenie zapisów regulujących podaż surowca w sytuacjach kryzysowych na rynku mleka i wieprzowiny.
Wprowadzenie dopłat i refundacji wywozowych ze względu na wystąpienie sytuacji kryzysowych.
Wprowadzenie i urealnienie cen zakupów interwencyjnych (wprowadzenie monitoringu kosztów produkcji).
Szczegółową kontrolę weterynaryjną wwożonego do kraju mięsa.
Podjęcie radykalnych kroków mających na celu wyeliminowanie zagrożenia związanego z chorobami przenoszonymi przez dziką zwierzynę.
Likwidację, bądź złagodzenie kar mlecznych.
Wprowadzenie obowiązku znakowania mięsa i jego wyrobów w taki sposób, aby konsument bez problemu mógł zidentyfikować kraj ich pochodzenia.
Wyznaczenie norm prawnych określających definicję „polskiego mięsa”.
Zrekompensowanie rolnikom strat spowodowanych embargiem rosyjskim (zwłaszcza na rynku trzody chlewnej).
Wprowadzenie regulacji prawnych zabezpieczających relacje pomiędzy producentem, przetwórcą, konsumentem a sieciami handlowymi.
Przedstawienie dyrektywy dotyczącej uprawy buraka cukrowego po 2017r. – jakie działania podejmuje Rząd.
Rozszerzyć kompetencje komórkom kontrolującym powołanym przy ARiMR do kontrolowania pomiarów mięsności w ubojniach tzw. „niezależna ocena półtusz”.
Rozszerzyć regulacje prawne dotyczące zapłaty za odebrany towar tak jak w przypadku rolników ryczałtowych.
Wprowadzenie odszkodowań za straty wyrządzone przez zwierzęta będące pod ochroną takie jak: bobry, gawrony, kormorany i wilki.

www.powiatkepno.pl
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
Ktos

2015-02-05 23:19

Widzę ze nie masz zielonego pojęcie o rolnictwie bo tak miałbyś inne podejście.Ja tez kiedys myslalem ze z tego sa kokosy zanim nie zaczelem gospodarzyc. Zwykly obywatel przynajmniej ma stała pensje i wie na czym stoi ja musze sie dorabiać żeby mi na opłaty i jedzenie starczyło bo do świń musze dokladac dlatego cieszę się że w końcu poruszają ta sprawę. Zwykly obywatel nie wie jak to jest utrzymywać świnie i sprzedawac za tak smieszne pieniadze. Ja teraz musze za nie dokladac bo nawet za wklad sie ich nie zwroci nie liczac juz tutaj mojej roboty. Zdarza się ze dochodów nie ma przez 3 miesiące a opłaty przychodzą i trzeba tu żyć tylko za co proszę mi powiedzieć? Także nie masz co komentować skoro nie masz pojęcie jak ciężko jest teraz na rolnictwie a emerytów w to nie wplatuj bo to juz całkiem odrębny temat.
ile można

2015-02-05 09:11

Jaka zazdrość normalnego człowieka nawet nie stać na kupno mieszkania a rolniki wiecznie płaczą,że im mało. Czy ktoś się martwi o obywatela który ma 1500 emerytury i jakoś musi żyć w wypłaty do wypłaty?? Nie... Oni by chcieli żyć bez zobowiązani a kto w dzisiejszych czasach ich niema każdy zwykły obywatel ma kredyt na karku i jakoś musi dać rade i nikt się nim nie martwi czy mu starczy na chleb
Ktos

2015-02-03 22:35

No właśnie ale po co tu wypominać rolnikom "ciągników za miliony"? zazdrość czy co bo nie rozumiem?
do ktoś

2015-02-03 11:19

A kto w dzisiejszych czasach żyje bez kredytu ??
Ktos

2015-02-02 19:19

Po pierwsze dotacje są do żywności a nie dla rolników !!! dzięki temu nie macie jeszcze większych cen w sklepie a po drugie pokaz mi rolnika który ma nowy ciągnik a nie ma kredytu.
brak słów

2015-02-02 08:45

a dotacji już za mało ?? jakby tylko rolniki żyli w Polsce ciągle im mało a ciągniki za miliony !!!
Ktos

2015-01-31 18:39

Jak sa po takiej cenie to nie ma co sie dziwic ze stosuja chemie a tylko po to zeby szybciej rosly bo chca miec z tego chociaz minimalny zarobek a po za tym nie WSZYSCY tak robia !!!
oo

2015-01-30 15:18

Tylko te świnie które teraz ,są karmione samą chemią i tak wszyscy Nas trujecie
Ktos

2015-01-29 19:32

do polaka----> a co rolnicy nie są poszkodowani? jak za utrzymanie świni muszą jeszcze dokładać to co wolisz jeść nie wiadomo co z zagranicy zamiast walczyć o swoje... następnym razem pomyśl zanim coś głupiego napiszesz "polaku".
polak

2015-01-28 08:25

p.Premier Ewa Kopacz to nie koncert życzeń raz "pokazała" ,że może "dać" i od razu wszyscy się obudzili zwłaszcza poszkodowani rolnicy albo nauczyciele !! żałosne !!!!
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama