- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Kępno: V edycja na styku kultur, religii i czasów

Stowarzyszenie „Socjum Kępno i okolice” 27 września br. już po raz piąty zorganizowało spotkanie na styku kultur, religii i czasów. Tegoroczna edycja odbyła się w Kępnie w kościele ewangelicko-augbsurskim. Projekt „Na styku kultur, religii i czasów” współfinansuje Urząd Miasta i Gminy w Kępnie

Spotkanie o godzinie 17.00 rozpoczął sekretarz stowarzyszenia - Dominik Makosch, który przedstawił tematykę i przebieg poprzednich edycji projektu. Pierwsze spotkanie z cyklu „Na styku kultur, religii i czasów” odbyło się 29 października 2010 r. w kępińskim Klubie Nauczyciela i podkreśliło wielokulturowe dziedzictwo Kępna. Organizatorzy przybliżyli zebranym dwie z trzech religii, funkcjonujących na naszych terenach. Do wygłoszenia prelekcji na temat bycia ewangelikiem zaproszono ks. Krzysztofa Cieślara, proboszcza parafii ewangelicko–augsburskiej w Kępnie. Z kolei o kępińskich Żydach mówił Mirosław Łapa — redaktor naczelny „Tygodnika Kępińskiego” oraz autor książki na temat osób wyznania mojżeszowego w Kępnie. Tego dnia zebrani wysłuchali koncertu zespołu „Hagada” z Krotoszyna. Druga edycja przedsięwzięcia z 2011 r. odbyła się w Domu Katolickim w Kępnie. Z dziejami kościoła pw. św. Marcina zapoznał zebranych nieżyjący już pasjonat historii Ziemi Kępińskiej – Henryk Tyszkiewicz. Prelekcję o wyznaniu ewangelicko-augsburskim wygłosił ponownie ks. Krzysztof Cieślar. Wieczór uświetnił koncert zespołu Rzeszów Klezmer Band. Podczas spotkania dostępne były reprinty starych pocztówek wydanych z okazji 100-lecia kościoła pw. św. Marcina. III spotkanie w ramach projektu odbyło się 16 listopada 2012 r. ponownie w Domu Nauczyciela. Tym razem prelekcję o początkach osadnictwa w Kępnie wygłosił Jerzy Wojciechowski, natomiast o mieszczańskiej architekturze Kępna mówił Henryk Bajor. W programie znalazł się też występ zespołu Żywiołak. Następna edycja przedsięwzięcia poświęcona została dziejom Romów, o ich historii mówiła dr Małgorzata Kołaczek, natomiast kulturę romską przybliżyła dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego i zarazem ze Stowarzyszenia Romów w Polsce. Na koniec wystąpił Józef Jochymczyk Mersztein – czołowy bart muzyki romskiej.

Do tej bogatej już historii dołączyło spotkanie z 27 września 2014 r., podczas którego wystąpiło trzech prelegentów. Łukasz Grycman, który na Facebooku utworzył grupę dyskusyjną „Tak dla ścieżki rekreacyjnej Kępno-Rychtal-Namysłów” omówił nie tylko historię zamkniętej linii kolejowej ale i zapoznał zebranych ze staraniami zmierzającymi w kierunku utworzenia atrakcyjnej ścieżki rowerowej. -Szlak rowerowy – mówił Łukasz Grycman – mógłby powstać wzdłuż nieczynnej linii kolejowej Kępno – Rychtal – Namysłów, przy czym lepiej gdyby był on asfaltowy aniżeli z kostki betonowej. Asfalt jest łatwiejszy w utrzymaniu i jak się okazuje tańszy. Byłoby to około 27 km trasy w powiecie kępińskim. Pierwszy pociąg osobowy z Kępna do Rychtala wyruszył 1 października 1911 r. Wkrótce kolejowy szlak przedłużono do Namysłowa. Była to linia jednotorowa, (1435 mm) z budynkami dworcowymi: Kępno Zachodnie, Mroczeń, Laski, Trzcinica, Buczek, Rychtal i Bukowa Śląska.

Następnie z prelekcją „Bracia Czescy” wystąpił Jacek Kuropka, nauczyciel-polonista i pasjonat historii Ziemi Bralińskiej. -Pierwsza wzmianka o ludności pochodzenia czeskiego w naszych okolicach – podkreślał w swoim wystąpieniu - pochodzi z 1626 r., kiedy to Samuel Mielęcki, właściciel Mielęcina, wioski leżącej 10 km na północny-zachód od Kępna, uposażył zbór Braci Czeskich, których sprowadził z Czech do swych dóbr. Rodziny czeskie mieszkały w Taborze Wielkim T. Małym, Czerminie, Utracie, Najtkach, Weronikopolu, Bałdowicach, Turzu-Celince, a pojedyncze rodziny także w okolicznych wsiach. Lata mijały, rodziny stawały się coraz liczniejsze. Brakowało dla nich miejsca, szukano więc nowych źródeł utrzymania (…). W tym kontekście arcyważną datą w historii Braci Czeskich jest 15 listopada 1802 roku. Wtedy to w niewielkim do dziś Czerminie doszło do ważnego (…) wydarzenia. Mieszkańcy Czermina, Taboru Wielkiego i Taboru Małego spotkali się z Aleksandrem de Korwin Petrozelin, który podczas podróży po Europie poznał właściciela wsi Zelów, ziemianina Józefa Świdzińskiego i opowiedział osadnikom czeskim o możliwości kupna tam ziemi. (…) Wiosną 1803 roku do Zelowa przyszli pierwsi czescy osadnicy poprzednio mieszkający w Taborze Wielkim, Taborze Małym, Husincu, Můnsterbergu, Czerminie i innych miejscowościach. Historia Zelowa zaczęła toczyć się własnym życiem. Jacek Kuropka mówił również o latach przedwojennych, krótko o wojnie i powojniu oraz o masowej „wyprowadzce” Czechów, którym po II wojnie za podpisanie listy VD (…) nowo odrodzone państwo polskie odbierało to, co najważniejsze: święte prawo własności ziemi i domu rodzinnego. Ciekawym fragmentem wystąpienia Jacka Kuropki były też informacje z działalności członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Bralińskiej, którzy doprowadzili do spotkania i wspólnej modlitwy katolików, ewangelików reformowanych i ewangelików augsburskich.

Jak powstała „Granica reliktowa, czyli o kulisach warsztatu badacza” – prelekcję o takim tytule wygłosił dr Gerard Kosmala. Swoje badania dotyczące granicy polsko-niemieckiej która niegdyś przebiegała między Sulmierzycami a Rychtalem zamieścił w książce pt. „Granica reliktowa”. Zebrani usłyszeli główne tezy publikacji, zapoznali się z wynikami badań terenowych oraz analizą zachowania śladów dawnej granicy polsko-niemieckiej w regionie sycowskim. Spotkanie zakończył koncert zespołu Zelowskie Dzwonki z parafii ewangelicko-reformowanej w Zelowie.

Na uwagę zasługuje również jeszcze jeden moment V edycji na styku kultur, religii i czasów. A mianowicie, zaprawione humorem, żartem i dowcipem wystąpienie Marcina Jeziornego, członka Zarządu „Stowarzyszenie „Socjum Kępno i okolice”. Barwnie i symbolicznie scharakteryzował on głównych działaczy organizacji. W ten sposób podziękował im za dotychczasowe zaangażowanie w pracy na rzecz rozwoju socjum.

 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
grazyna

2014-10-09 22:32

To rzeczywiście przestępstwo
amalina

2014-10-08 18:23

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie literówka w podtytule "augbsurskim" i nazwanie barda bartem...
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama