Kępno: Warsztaty psychoonkologiczne - Kępno - Kepnianie.pl
- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Kępno: Warsztaty psychoonkologiczne

Jak radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, mogli dowiedzieć się uczestnicy warsztatów realizowanych przez Stowarzyszenie „Zielony Parasol” w ramach projektu pod nazwą „Wiem więcej, więc zdrowieję” dofinansowanego przez powiat kępiński

W tym celu zostały zorganizowane warsztaty psychoonkologiczne. Jest to kontynuacja działań zapoczątkowanych w ubiegłym roku. Głównym celem jest nauczenie pacjenta efektywnych sposobów radzenia sobie ze stresem i to zarówno stresem związanym z samą chorobą nowotworową, jak i z innymi bolesnymi sytuacjami życiowymi. Chorzy oraz ich bliscy poprzez uczestnictwo w tego typu zajęciach mogą poprawić swój stan emocjonalny. Poznają oni także techniki relaksacyjne, zmieniają priorytety w swoim życiu tak, by dawało im ono więcej zadowolenia, radości i poczucia własnej wartości.

Podczas warsztatów prezentowano również specjalnie dobrane ćwiczenia ruchowe, w tym ćwiczenia prawidłowego oddychania.

Spotkanie na temat zdrowego żywienia - czyli jak zachować zdrowie lub powrócić do zdrowia za pomocą odpowiedniej diety, poprowadziła pasjonatka makrobiotyki, żywienia według Pięciu Przemian i rolnictwa ekologicznego - Katarzyna Walas. Omówione zostały mogące w tym pomóc umiejętności poszukiwania wiedzy o żywności i żywieniu, wybieranie spożywanych produktów, umiejętności rozpoznawania sygnałów pochodzących z własnego ciała związanych z zaspakajaniem potrzeb żywieniowych (sytość, głód, chudnięcie, tycie, dolegliwości brzuszne) i właściwe na nie reagowanie, rozszyfrowanie informacji umieszczonych na opakowaniach, a także umiejętności oszczędnego gospodarowania żywnością.

Atrakcją była degustacja zdrowych potraw z kaszy jaglanej, sezamu, fasoli oraz poznawanie takich produktów jak gomasio, shoyu, miso, tamari... Było nie tylko zdrowo i smacznie, ale też egzotycznie.
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama