- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Krajowa Konferencja Nauczycieli Bibliotekarzy

W dniach 21-22 maja 2014 r. nauczyciele bibliotekarze Dorota Sawarzyńska-Korytko (Szkoła Podstawowa nr 1 w Kępnie), Danuta Wabnic (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie) i Anna Wróblewska (PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu Filia w Kępnie) uczestniczyły w VIII Krajowej Konferencji Nauczycieli Bibliotekarzy w Warszawie

Głównym organizatorem spotkania był Instytut Badań w Oświacie. Konferencja była objęta Honorowym Patronatem Biblioteki Narodowej, IBBY, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i „Biblioteki w Szkole”. Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski przywitał bibliotekarzy i przedstawił Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa oraz raport Biblioteki Narodowej o polskich bibliotekach w tym szkolnych. Interesujący wykład „O mówieniu i pisaniu” wygłosił prof. Jerzy Bralczyk - językoznawca, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego, a przede wszystkim wspaniały mówca i popularyzator pięknej polszczyzny. Przedstawiciel Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich omówił nowe serie wydawnicze zachęcając do pogłębienia tematyki branżowej. Następnie Prezes Polskiej Sekcji IBBY Maria Kulik polecała książki "dla małych i dużych, chętnych i opornych", a Sebastian Ciszewski (ekspert oświatowy, trener i coach, instruktor ZHP) opowiedział co z metody harcerskiej wynika dla edukacji czytelniczej. Ostatnim punktem pierwszego dnia konferencji była sesja plakatowa. Wybrani nauczyciele bibliotekarze zaprezentowali nowatorskie metody wykorzystywane w pracy z czytelnikiem.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się warsztatami metodycznymi pt: „Uczucia, co to takiego?”. Prezentacje lekcji z wykorzystaniem książek z serii „Dzieci Filozofują” Oscara Brenifiera przedstawiła Agnieszka Cienciała - kulturoznawczyni, współpracowniczka Wydawnictwa Zakamarki. Blogi literackie, prowadzone przez dzieci i młodzież w sieci wraz z przykładami interesująco omówiła Bożena Boryczka z Ośrodka Edukacji Informatycznej Zastosowań Komputerów w Warszawie, jednocześnie zachęcając do podejmowania różnorodnych wyzwań czytelniczych. Prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Danuta Brzezińska przedstawiła m.in. plany MEN dotyczące edukacji cyfrowej i roli biblioteki w szkole. Po wystąpieniu wywiązała się ciekawa dyskusja, która dotyczyła aktualnych problemów środowiska bibliotekarskiego. Konferencję zakończył wykład dr Pauliny Małochleb z Fundacji Wisławy Szymborskiej, która omówiła niepublikowane dotychczas wiersze noblistki. Uzupełnieniem wystąpienia było zaprezentowanie rękopisów i maszynopisów tych wierszy, które przez kilkadziesiąt lat leżały ukryte i zapomniane w archiwum domowym Szymborskiej. Korzystając z okazji odwiedziłyśmy Warszawskie Targi Książki na Stadionie Narodowym. Liczne stoiska wydawców zachęcały do zapoznania się z ofertą książek oraz zakupu w atrakcyjnych cenach. Była to również okazja do spotkań z pisarzami. Udział w konferencji i wizyta na Targach Książki była dla nas ciekawym doświadczeniem zawodowym i możliwością poszerzenia wiedzy, którą wykorzystamy w pracy.

Danuta Wabnic
Anna Wróblewska
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama