- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Listopadowa zaduma

  • zdjęcie: wikipedia.org
    zdjęcie: wikipedia.org
Dzień Wszystkich Świętych to szczególny czas, który skłania ludzi do wspomnień, refleksji i zadumy. Przywołuje wspomnienie, oto jedno z nich

W tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych przed kępińskim cmentarzem kępiński FanClub Lecha Poznań przeprowadził akcję realizowaną w tym dniu w całej Wielkopolsce pod hasłem „Pamiętajmy o bohaterach powstania wielkopolskiego”. Kwesta - prowadzona na rzecz odbudowy pomników i nagrobków powstańców wielkopolskich – przypomniała mi postać pana Edwarda Matysiaka, powstańca wielkopolskiego, którego osobiście znałam od 1953 roku. Cenne i zabawne są moje wspomnienia z tego okresu: zabawy w ogrodzie, sadzie, uganianie się za owcami czy gęśmi, ale wśród tych reminiscencji pojawia się ważna dla mnie postać pana Edwarda. Pan Matysiak mieszkał w Kępnie przy ulicy Bocznej 17 pod numerem 13.

W 1972 roku podjęłam pracę pedagogiczną w Szkole Podstawowej nr 3 w Kępnie. Moim wychowankiem został wówczas wnuk pana Edwarda – Jacek. W okresie rocznicy powstania wielkopolskiego młodzież wraz ze mną zapraszała pana Matysiaka na klasowe spotkania. Nigdy nie odmawiał. Przychodził ubrany zawsze w mundur powstańczy, obowiązkowo z przypiętymi odznaczeniami. Jego wspomnienia nie eksponowały walk powstańczych, przebiegu bitew, strzelaniny, nie mówił o trupach, trudnych chwilach. Zatem z czym przychodził do młodzieży? Co zapamiętałam? Mówił o rozmowach z powstańcami, o ich marzeniach, ideach i potrzebie walki za ojczyznę. Snuł opowieści o tym, jaką powinniśmy mieć Polskę, co trzeba dla niej robić, aby się spełniała. Dla mnie były to cenne refleksje, dawały wskazówki, jak postępować i wychowywać młode pokolenia, aby historia się nie powtórzyła. Pan Matysiak przemawiał do 12-,13-latków prosta, piękną polszczyzną. Reakcja na jego wypowiedzi często były łzy wzruszenia, moje również. Postrzegaliśmy go jako wielkiego patriotę, Polaka przez duże P. Edward Matysiak zmarł w 1990 roku, mając 91 lat. Zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany w mundurze powstańca.

Chwała Ci za to. Jestem dumna z tego, że chociaż w niewielkim stopniu uczestniczyłeś w moim życiu.

Maria Witak
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama