- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Malarstwo inspirowane urodą Ziemi Kępińskiej

9 marca 2012 r. w sali Klubu Nauczyciela w Kępnie przy ul. Broniewskiego została otwarta wystawa plastyczna pt. „Piękno Ziemi Kępińskiej”. Ekspozycja jest wynikiem plenerów malarskich organizowanych dla plastyków amatorów od 2004 r. przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej.

Jak dotąd wszystkie plenery finansowane były ze środków UMiG Kępno, a katalogi przedstawiające krótką charakterystykę autorów prac przez osoby prywatne, Starostwo Powiatowe w Kępnie lub poszczególne gminy, w których odbywał się plener. Obrazy powstające na tych malarskich spotkaniach w większości prezentowano w Bibliotece Powiatowej w Kępnie. Opiekunem merytorycznym plenerów był artysta-plastyk – Andrzej Żarnowiecki, który pełnił funkcję dyrektora Ogniska Kultury Plastycznej we Wrocławiu. We wszystkich sześciu plenerach łącznie wzięło udział 59 plastyków, niektórzy sześć razy, inni tylko jeden raz.

Na pierwszym plenerze w Kobylej Górze w 2004 roku było nas tylko dziesięciu, na ostatnim w 2011 r. już dwudziestu siedmiu. -Dzisiejsza wystawa – mówiła podczas spotkania organizatorka ekspozycji, Krystyna Sumisławska - obejmuje prace wykonane tylko na terenie powiatu kępińskiego i ma układ chronologiczny, według trwania poszczególnych plenerów. Drugi plener w Siemianicach, w siedzibie rodu Szembeków, odbywał się od 9 do 10 października 2006 r., wtedy serdecznym opiekunem naszej grupy był dyrektor Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach – Iwo Gałecki, natomiast fundatorem katalogu Józef Nawrot.

Następny plener realizowaliśmy w pięknych i bogatych z historii tej ziemi – Laskach - w dniach od 29 do 30 września 2007 r. Siedzibą naszą była wówczas szkoła, a opiekunami nauczyciele i członkowie Towarzystwa Przyjaciół Lasek „Lukus”, na czele z Florianem Piaseckim. Natomiast katalog został sfinansowany przez wójta gminy Trzcinica Grzegorza Hadzika. Tam też w bibliotece w Laskach odbyła się druga wystawa prac, które powstały na tym terenie. Trzeci plener został zorganizowany na terenie Mikorzyna w dniach od 4 do 5 października 2008 r. a jego główną siedzibą był ośrodek Społecznego Stowarzyszenia im.„Mikory”, natomiast naszym opiekunem była Sylwia Garbińska oraz dyrekcja Zespołu Szkół, którą reprezentowały Urszula Goździcka i Jolanta Jędrecka. W tej też szkole odbyła się druga wystawa prac powstałych w czasie pleneru. Miła atmosfera oraz przepiękne widoki dały efekty w postaci wielu obrazów. W tym plenerze brała również udział młodzież ze szkoły w Mikorzynie.

Kolejny plener – wybrany jak zawsze pod kątem piękna i historii naszej kępińskiej ziemi - odbył się w Bralinie od 26 do 27 września 2009 r., tym razem na siedzibę została wybrana świetlica, znajdująca się w domu OSP a naszym opiekunem oprócz wójta gminy Romana Wojtysiaka został Sławomir Bąk, który zadbał o to, byśmy zobaczyli wszystko, co na terenie gminy jest ważne i cenne. Nasze malarskie podróżowania dały efekty w postaci pięknych prac. W świetlicy OSP zorganizowano również wystawę prac wykonanych przez uczestników pleneru. Natomiast katalog został sfinansowany wspólnie przez UG w Bralinie i Starostwo Powiatowe w Kępnie.

W dniach od 25 do 26 września 2010 roku plener zorganizowano w Rychtalu i Buczku Wielkim. Siedziba nasza była w lokalu E. Brus, a głównymi opiekunami naszej grupy byli wójt gminy Czesław Balcerzak oraz Zenon Kasprzak – ówczesny wicestarosta i były mieszkaniec Rychtala. Natomiast wystawa prac powstałych w czasie pleneru pokazana została w sali przy Bibliotece Gminnej, katalog sfinansował Urząd Gminy i Starostwo Powiatowe w Kępnie.

W wyniku plenerów rodziła się między nami więź i twórcza atmosfera, która sprawiła, że 28 kwietnia 2010 r. uczestnicy malarskich wyjazdów, najczęściej dwudniowych, postanowili utworzyć własną organizację pod nazwą Stowarzyszenie Plastyków Amatorów Powiatu Kępińskiego. Pierwszym prezesem organizacji została Bożena Lewicka, obecnie od stycznia br. funkcję tę pełni Zenon Kasprzak. W 2011 roku nowo powstałe stowarzyszenie przejęło organizację plenerów. Z okazji rocznicy 350-lecia nadania praw miejskich Kępnu w dniach od 28 do 29 maja plener z nowym już organizatorem odbył się w naszym mieście. Wernisaż, podsumowujący spotkanie, odbył się w listopadzie 2011 r. w Bibliotece Powiatowej w Kępnie, dzięki - jak zwykle dużemu zaangażowaniu i przychylności dyrektora tej placówki -Wiesławowi Walasowi.

-Obecna wystawa jest podsumowaniem działalności twórczej tej grupy plastyków amatorów, dla których barwa, kreska, plama, piękno i historia są motorem do działania, życia i przyjaźni – podkreślała Krystyna Sumisławska, otwierająca ekspozycję. Każde nasze spotkanie jest twórczym działaniem, dzieleniem się wiedzą, spostrzeżeniami artystycznymi i dobrym słowem. Wystawa ta pokazuje, jak działalność Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej zaowocowała powstaniem nowego stowarzyszenia, rodzącego się samoistnie z potrzeby serca i chęci szerzenia piękna, powstającego w działaniu, spontanicznie, a nie z czyjegokolwiek nakazu czy inspiracji. Obecna wystawa prezentuje 145 prac, wykonanych przez 32 plastyków. Jej organizatorami są: UMiG Kępno, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej i Stowarzyszenie Plastyków Amatorów Powiatu Kępińskiego.

Zainteresowanych pracami zapraszamy do Klubu Nauczyciela w Kępnie, w dniach: w poniedziałek od 11:00 do 19:00, we wtorek od 11:00 do 19:00, w środę od 8:00 do 19:00, w czwartek od 12:00 do 16:00 i w piątek od 12:00 do 18:00. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 11.04.2012 r.

W imieniu organizatorów
Krystyna Sumisławska
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama