- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Mamy haka na raka, czyli jak uczniowie walczą z czerniakiem

  • Zdjęcie: www.kepno.com.pl
    Zdjęcie: www.kepno.com.pl
Mam Haka na Raka to ogólnopolski program dla młodzieży, który został opracowany z myślą o budowaniu świadomego zdrowotnie społeczeństwa obywatelskiego

Program skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jednym z jego nadrzędnych celów jest kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez umiejętną edukację i oswajanie młodzieży z tematyką chorób nowotworowych. Koncepcja Mam Haka na Raka oparta jest na idei Think Global, Act Local (myśl globalnie, działaj lokalnie). Zgodnie z tą zasadą, program aktywizuje młodych Polaków i zachęca ich do prowadzenia działań profilaktycznych wśród lokalnych społeczności. Zarówno działania na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolska kampania społeczna, opracowana przez uczestników i emitowana po każdej edycji, mają szansę realnie przyczynić się do zmiany statystyk zapadalności i umieralności na choroby nowotworowe w Polsce, wspierając tym samym Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Program wnosi nową jakość do polskiej ochrony i promocji zdrowia, w sposób naturalny wykorzystując potencjał młodego pokolenia – m.in. siłę perswazji, niekonwencjonalny sposób myślenia czy potrzebę aktywnego współtworzenia otaczającej rzeczywistości. Program, realizowany równolegle do roku szkolnego, ma charakter cykliczny. Każda z edycji dedykowana jest innemu nowotworowi.

2700 młodych ludzi działa w regionach. Czerniak nie ma szans!

W kolejnej, szóstej edycji programu „Mam Haka na Raka” bierze udział około 2700 uczniów. Najwięcej, bo 69 zespołów, zgłosiło się z województwa mazowieckiego. Równie dobrym wynikiem poszczycić się może województwo śląskie i wielkopolskie, gdzie zgłosiły się odpowiednio 64 i 63 zespoły, w tym zespół z Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie oraz grupa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kępnie.

W pierwszym etapie programu młodzież nabyła odpowiednią wiedzę do zaplanowania i przeprowadzenia działań lokalnych. Do końca lutego w ramach aktywności w regionach młodzi ludzie organizować będą m.in. happeningi, koncerty i marsze, które będą mieć na celu zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na problem gwałtownego wzrostu zachorowalności na czerniaka w Polsce w okresie ostatnich 30 lat. Młodzi ludzie zabiegali też o wsparcie lokalnych patronów i partnerów, dlatego też Powiat Kępiński objął patronat nad działaniami realizowanymi przez licealistów.

Kulminacją działań w regionach był Dzień Hakowicza, który przypadał 4 lutego w Światowy Dzień Walki z Rakiem. W ramach tego wydarzenia młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie odwiedziła pracowników Starostwa Powiatowego w Kępnie i popularyzowała idę wczesnej profilaktyki chorób nowotworowych. Młodzież zbierała też podpisy pod deklaracją „Zachęcę 1 osobę do wykonania badania profilaktycznego”. Warto podkreślić, że w ubiegłym roku młodzież z całej Polski zebrała ok. 113 tysięcy podpisów. W VI edycji na stronie internetowej programu „Mam Haka na Raka” od 1 lutego będzie można śledzić liczbę podpisów dzięki specjalnemu licznikowi deklaracji.

Szczegóły akcji na stronie:
http://www.mamhakanaraka.pl/
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama