- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Młodzi adepci sztuki teatralnej w Warszawie

30 uczestników warsztatów teatralnych projektu: „Lokalna kuźnia artystyczno – teatralna Bralin – restart” wzięło udział w intensywnych trzydniowych zajęciach w warszawskim Teatrze Baza

Wyjazd miał miejsce między 26 a 28 września br. Całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Świetlica – Dzieci – Praca” na rzecz wsparcia dziecka i rodziny. Wniosek o dofinansowanie realizacji zadania złożony został przez gminę Bralin. Już od połowy września w bralińskiej Świetlicy Środowiskowo – Profilaktycznej „Tęcza” odbywają się cotygodniowe warsztaty teatralne. W całość zadania zaangażowani są różnorodni artyści i instruktorzy teatralni z Warszawy, Poznania, Wrocławia, i Kalisza.

Teatr Baza jest współczesnym centrum kultury, realizowane są w nim działania o charakterze artystycznym, edukacyjnym i badawczym. Głównym nurtem tych działań jest szeroko rozumiana sztuka teatru. Oprócz działań związanych z teatrem, odbywają się tu: koncerty, wystawy, projekcje filmów, dyskusje, spektakle i spotkania dla dzieci, warsztaty artystyczne, spotkania z ludźmi kultury. Założycielem Teatru Baza jest Tomasz Zadróżny oraz młodzi animatorzy kultury skupieni wokół Stowarzyszenia Teatr Baza. Studio Teatralne działa w Warszawie od 2006 r. Od tego czasu staje się ono jedną z wielu form działania teatru. Studio jako jedyne w Polsce jest tworzone na wzór rosyjskich szkół teatralnych.

Wyjazdowe warsztaty realizowane były w dwóch dużych częściach. Pierwsza to rozwój osobisty. Wykorzystane zostały tutaj elementy rzemiosła aktorskiego i techniki twórczego treningu. Obszary rozwoju obejmowały budowanie pewności siebie, praca ta kształtuje wyobraźnie, koncentrację, kreatywność, zmysł obserwacji. To seria ćwiczeń skupionych na osobie wykonującej owe zadania. Uczestnicy poznają swoje ograniczenia, blokady, słabe punkty, i starają się je przekraczać. Cele te osiągane są poprzez gry i ćwiczenia aktorskie. Druga część zajęć, to praca nad doskonaleniem warsztatu aktora. To seria zadań ćwiczeń, mająca na celu sprawne i wiarygodne działanie na scenie, tworzenie ciekawych kreacji aktorskich, elementy reżyserii. Udział w zajęciach teatralnych w Warszawie poszerzył moje horyzonty i zmotywował do dalszej pracy nad własnym warsztatem, co jest konieczne abym w przyszłości mogła spełnić moje marzenia związane a aktorstwem. Sama Warszawa i uliczka na której mieszkaliśmy wprowadza w niesamowity klimat którego nie da się opisać – mówi jedna z uczestniczek projektu. Warsztaty obejmowały swoim zakresem różne panele tematyczne pracowano m.in. nad techniką teatralną: zaczynając od pracy nad sobą (min. wyobraźnia, uwaga, pamięć, spostrzegawczość, umiejętność obserwacji, świadomość swojego ciała i głosu), przechodząc przez proste formy teatralne, a kończąc na budowaniu postaci scenicznej. Zwracano również uwagę na takie aspekty jak: aktorska rozgrzewka, gry aktorskie, napięcia w ciele, stres, publiczne wystąpienie, sceniczna uwaga, etyka i dyscyplina pracy aktora. Podkreślano kwestię rozwijania wyobraźni, odczuwania, odwagi i naiwności scenicznej, myślenia na scenie. Panele obejmowały również swoim zakresem działania z partnerem oraz odgrywanie etiud. Mówiono również o roli spontaniczności oraz ćwiczono w głównej mierze improwizacje. Wreszcie zajęto się techniką mowy/emisją. Ćwiczenia dykcyjne, oddechowe, głosowe, miały na celu odblokowanie pełni możliwości głosu uczestników. Uczestnicy nauczyli się jak przekładać abstrakcyjne pomysły na konkretne działania, zyskali większą swobodę w wyrażaniu emocji oraz wiedzę, jak budować sceny w spektaklu, jak tworzy się postać sceniczną – mówi Dawid Kosakiewicz koordynator projektu.

Uczestnicy wyjazdu wzięli również udział w spektaklu teatralnym „Zagraj to jeszcze raz, Sam” dzieła Woody Allena w Teatrze 6. piętro, gdzie mogli z bliska przyjrzeć się umiejętnościom aktorskim znanych polskich gwiazd sceny i celebrytów m.in.: Daniela Olbrychskiego, Anny Cieślak, Małgorzaty Sochy, Michała Żebrowskiego i grającego w głównej roli Kuby Wojewódzkiego. Ponadto młodzież odwiedziła Centrum Nauki Kopernik. Centrum jest jedną z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia i pracy na ponad 450 eksponatach w sześciu tematycznych galeriach. W Centrum znajdowały się zarówno zaawansowane technologie i multimedia, ale też proste rozwiązania, często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat. Ostatnią atrakcją wyjazdu do stolicy była Niewidzialna Wystawa. Była to wyjątkowa interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której każdy mógł wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, węchu, równowagi. Na wystawie przewodnicy, osoby niewidome lub niedowidzące, poprowadziły uczestników w niezwykle ciekawą i barwną podróż. Pod opieką niewidomych przewodników zawitano do specjalnie wyposażonych i całkiem wyciemnionych pomieszczeń. Pokazano różne miejsca z życia wzięte. Niesamowita kompozycja dźwięków i zapachów pozwoliła zapomnieć, że jest się na wystawie. Młodzież doświadczyła jak poruszać się w miejskim zgiełku, jak zapłacić za kawę w barze, jak poruszać się po mieszkaniu w całkowitych ciemnościach i nie tylko.

Wyjazd do stolicy pozwolił młodzieży rozwinąć swoje pasje. Jednym z kolejnych etapów projektu będzie realizacja teatru radia - słuchowisk radiowych zrealizowanych na podstawie scenariuszy teatralnych przy udziale uczestników warsztatów i młodych dziennikarzy lokalnej internetowej rozgłośni BRALIN FM. Poszczególne nagrane projekty słuchowisk będą jesienią emitowane na antenie radia internetowego w każde czwartki podczas audycji na żywo.

 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama