- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Nieśmiertelna, biało-niebieska Polonia

Na kępińskim rynku wydawniczym pojawiło się ostatnio wiele edytorskich nowości, wśród nich na wyróżnienie zasługuje książka Jarosława Pawlaka pt. „Więcej niż klub. Biało-niebieskie 100 lat. Zarys historii 1908-2008”

-Publikacja ta ukazuje się w przeddzień 105-lecia Polonii, (…) pomysł jej napisania zrodził się zaraz po obchodach 100-lecia klubu - wyjaśnia niejako genezę powstawania książki Jarosław Pawlak we wstępnym rozdziale zatytułowanym „Od autora”. W dalszej części autor przekonuje, że trudno mówić o sportowych tradycjach Kępna bez odnotowania dorobku Polonii. –Warto poznać dzieje tego klubu, bo to (…) ważna część dziejów miasta i jego mieszkańców. Trudno nie zgodzić się w tym względzie z autorem, zwłaszcza, że ten w sposób zdecydowany akcentuje dokumentalny charakter książki. Jednocześnie podkreśla on swoją służebność wobec zastanej rzeczywistości historycznej: Moją rolą nie było tworzenie nowych faktów, lecz ich odtworzenie, porządkowanie i zapisywanie.

Na publikację składają się: rozdziały prezentujące dzieje i różnorodną działalność klubu, zestawienia tabelaryczne, wykazy osiągnięć oraz fotograficzna galeria wspomnień. Niewątpliwie najcenniejszą część stanowią „Notatki z dziejów piłki nożnej i klubu sportowego w Kępnie za okres 1908-1984 roku” autorstwa Józefa Psikusa. W rozdziale tym czytamy: Według opracowania nieżyjącego mgr. Konrada Nitzkiego – rok 1908 staje się monograficznym ujęciem zarysów piłki nożnej w Kępnie. Jest to klub niemiecki powstały przy ówczesnym progimnazjum, a nazwa klubu brzmiała „Fissballklub” – Progimnazjum im. Kempen (Klub Piłki Nożnej Progimnazjum w Kępnie). Powstanie tego klubu potwierdzają tzw. roczniki niemieckie z lat 1908 -1914 (Jahresberichte). I to jest właśnie data powstania pierwszego klubu piłkarskiego w Kępnie. Tak oto za sprawą notatek opracowanych przez znanego piłkarza, trenera, działacza i wychowawcę wielu pokoleń zawodników wkraczamy w historię kępińskiego klubu. Józef Psikus – czytamy w książce – był uczciwy wobec każdego, z kim się zetknął. Piłkarze go uwielbiali, bo mieli poczucie, że jedynym kryterium, jakim się kierował przy wyborze składu były ich umiejętności i aktualna forma. Ojcował piłkarzom, którzy przy nim dorastali, nabierali umiejętności, wiedzy i wiary we własne możliwości. W rozdziale tym dziejom kępińskiego klubu towarzyszą informacje o futbolu w Europie, Polsce i Wielkopolsce. To szerokie tło dodatkowo zaznacza czas powstania kępińskiej Polonii, czyniąc z niej jedną z najstarszych organizacji sportowych.

W historii „Kolejarza Kępno” funkcjonowało wiele sekcji: kolarska, sportów motorowych, brydża, lekkoatletyczna i gimnastyczna, bokserska pływacka czy piłki ręcznej. Przedstawiając działalność w ramach tych dyscyplin autor podkreśla, że kępińska Polonia osiągała sukcesy nie tylko w piłce nożnej. Rozdział „Historia w liczbach” jest zestawieniem tabel podsumowujących wyniki zespołów w poszczególnych ligach na przestrzeni wielu lat. Dla fanów piłki nożnej może stanowić cenne źródło wiedzy z zakresu historii ich klubu.

Ciekawe wspomnienie stanowią też refleksje zawarte w rozdziale „Było uroczyście…”, w którym czytamy: Kępiński Klub Sportowy „Polonia” Kępno (w swojej historii klub zmienił nazwę) zapisał się w historii miasta jako ten, który po licznych sukcesach i porażkach trwa nadal i ma już 100 lat, trwa i będzie trwał przez następne… sto lat. Wielkich emocji może kępnianom dostarczyć również „Galeria wspomnień”, w której do dyspozycji czytelnika oddane zostały archiwalne i współczesne zdjęcia odzwierciedlające ponad stuletnią historię Polonii. Pierwsze zdjęcie opatrzone zostało komentarzem: A to było tak dawno temu, że już nikt nie pamięta kiedy, ostatnie natomiast prezentuje piłkarki ręczne z rocznika 2000 (mistrzynie Polski) i pochodzi z 2013 roku.

Książka Jarosława Pawlaka prezentuje nie tylko suche fakty z historii kępińskiego „Kolejarza Kępno” (dziś Polonii Kępno), ale jest również zapisem wyraźnych emocji, jakie towarzyszą autorowi podczas pracy. Nie kryje się on za faktografią, ale jawi się jako wierny kibic kępińskiego zespołu i dlatego z całą otwartością stwierdza: Są przecież wartości nie mające ceny, tworzące bogactwo kultury wszystkich społeczeństw, które pragną uchodzić za godne swoich czasów. Wielokrotnie wydawało się, że już nic nie uchroni klubu przed śmiertelną zapaścią, ale optymiści (…) są pewni, że biało-niebieska Polonia jest nieśmiertelna. Nie ulega wątpliwości, że spełnienie się tego marzenia może jedynie służyć naszemu miastu.

Grażyna Gatner
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama