- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Patriotyzm wczoraj – patriotyzm dziś

Jak być patriotą w XXI wieku? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy debaty, zorganizowanej w ramach gminnych obchodów Święta Niepodległości

Spotkanie odbyło się w piątek, 9 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Perzowie.

Na zaproszenie Wójta Gminy Perzów i Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Perzowie odpowiedzieli m.in.: Wicestarosta Ryszard Dachowski, Wójt Gminy Baranów Bogumiła Lewandowska – Siwek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji, Gabriela Kurzawa, dyrektor Muzeum Ziemi Kępińskiej Jerzy Wojciechowski, przedstawiciele lokalnych mediów, członkowie stowarzyszeń, radni gminy Perzów, dyrektorzy szkół i nauczyciele, a także uczniowie z gimnazjum w Perzowie i wielu innych gości.

W trakcie ponad dwugodzinnej dyskusji, prowadzący, Michał Zaczyk, zadał gościom szereg pytań, podzielonych na pięć bloków tematycznych. Pytano m.in.: o wpływ 123 lat zaborów na dzisiejszą sytuację społeczną i gospodarczą w Polsce, o to, jakimi cechami powinien odznaczać się idealny przywódca i czy w historii Polski takiego mieliśmy, a także czy wzajemne antagonizmy lokalne i regionalne mogą być traktowane jako przejawy patriotyzmu. Nie zabrakło także pytań o lokalną tożsamość mieszkańców powiatu kępińskiego i o to, jaka byłaby ich reakcja na ewentualny podział powiatu, lub włączenie go do innej, większej struktury terytorialnej. Przy każdym pytaniu wywiązywała się ciekawa dyskusja, gdyż goście wyrażali różne stanowiska i punkty widzenia. Wójt Gminy Perzów, Bożena Henczyca opowiadała o patriotyzmie lokalnym i jego roli w życiu samorządowca, działacza społecznego i obywatela. Jerzy Wojciechowski obszernie wytłumaczył genezę upadku I Rzeczypospolitej, wicestarosta i pedagodzy udowadniali gospodarcze i edukacyjne skutki wieloletniego zniewolenia, a wójt Baranowa, ubolewała nad podziałami ze względu na pochodzenie i miejsce zamieszkania. Wspólnie zastanawiano się, czy narodowe rocznice potrafimy obchodzić w sposób radosny i czy pomagają w tym takie wydarzenia jak niedawne mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Piątkowa debata, niewątpliwie była dobrą lekcją dla młodzieży, która brała w niej czynny udział, prezentując ciekawe, przemyślane stanowiska.

O odpowiednią atmosferę spotkania zadbali uczniowie ze Zespołu Szkół oraz Publicznego Gimnazjum w Perzowie, którzy pod kierunkiem nauczycieli przygotowali część artystyczną, nawiązującą tematycznie do zadawanych gościom pytań. I tak, na początku dyskusji o idealnym przywódcy, odczytany został telegram Józefa Piłsudskiego, obwieszczający powstanie niepodległego państwa polskiego, a w atmosferę rozważań o patriotyzmie XXI wieku wprowadziła wszystkich piosenka Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”. Dodatkowo, wydarzeniu towarzyszyła wystawa pt. „Gmina Perzów w dawnej fotografii i pocztówce”.

Piątkowe spotkanie doskonale wpisuje się w pomysł lokalnych władz, by Święto Niepodległości obchodzić w niekonwencjonalny sposób. Na terenie gminy Perzów idea ta realizowana jest od kilku lat. W ubiegłym roku organizatorzy zaprosili autorów i bohaterów książki „Był taki czas”, którzy opowiadali historie związane z dawnym pograniczem polsko – niemieckim i czasami II wojny światowej. Tegoroczne obchody narodowego święta stały się doskonałym punktem wyjścia do szukania odpowiedzi na pytania: jaka powinna być Polska naszych czasów i jak znaleźć w niej odpowiednie dla siebie miejsce.

W ramach obchodów 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w niedzielę, w kościele parafialnym w Turkowach odprawiona została także msza święta w intencji Ojczyzny.

Marcin Kowalski
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama