- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

  • zdjęcie: wikipedia
    zdjęcie: wikipedia
W 2008 roku Europa Donna (Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi) ustanowiła 15 października Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Ma on przypominać kobietom w Europie o istotnym wpływie stylu życia na zdrowie ich piersi w przyszłości i możliwościach zapobiegania zachorowaniom na raka piersi oraz roli wstępnego wykrywania zachorowań w procesie jego zwalczania. Symbolem tej walki jest różowa wstążka

Obecność nowotworów to zjawisko biologicznie powszechne. Współcześnie choroba nowotworowa zaliczana jest do schorzeń cywilizacyjnych. Wiele wieków temu dolegliwość tę wyodrębnił i opisał Hipokrates. Ojcu medycyny zawdzięczamy również nazwę rak (łac.carcinoma, z łac. – rak, krab). Hipokrates rakiem definiował twarde zmiany, uzewnętrzniające się guzem, które swoim kształtem przypominają odnogi raka. Od początku wyodrębnienia schorzenia nauka prowadzi wielopłaszczyznowe badania w celu zgłębienia różnych aspektów tej choroby. W Polsce z trudem rodziła się idea świadomego uczestnictwa w chorobie nowotworowej piersi. Akcje medialne typu „Zdążyć przed rakiem” w końcu przyniosły sukces. Wielką rolę odegrały w nich kluby Amazonek, organizacje, w których kobiety mogą uzyskać specjalistyczną wiedzę z zakresu najnowszych metod leczenia, a także informacje dotyczące punktów świadczenia opieki onkologicznej oraz wskazówki, dotyczące możliwości funkcjonowania w dalszym życiu. Do priorytetowych zadań Amazonek należą programy szkoleniowe w zakresie profilaktyki onkologicznej oraz podnoszenia poziomu wiedzy dotyczącej choroby, zajęcia rehabilitacyjne, akcje informacyjne i akcje promujące zdrowy styl życia oraz wsparcie psychologiczne kobiet, którym postawiono diagnozę.

Realizację wszystkich tych zadań odnajdujemy w działalności Stowarzyszenia Kępiński Klub „Amazonki”. Przykładem może być realizowany w dniach od 13.08. do 31.10.2012 r. projekt o znamiennej nazwie „Kępiński marsz ku INTEGRACJI” wcielony w życie w ramach zadania publicznego „Prowadzenie kampanii informacyjnych na rzecz integracji osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”. Zadanie adresowane do szerokiej społeczności południowej Wielkopolski, w tym zarówno do osób zdrowych jak i chorych na raka piersi, przeprowadzono dzięki środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Przedsięwzięcie miało uświadomić społeczeństwu, że rak piersi nie musi być wyrokiem śmierci, a osoba dotknięta tą dolegliwością ma prawo do edukacji, pracy i pełnego uczestnictwa we wszystkich aspektach życia społecznego. Jednocześnie miał popularyzować pozytywny wizerunek Amazonek jako pełnowartościowych członków społeczeństwa. Realizacji tego celu podporządkowane zostały działania, które obejmowały kampanię medialną, festyn oraz publikację zatytułowaną „A jednak jestem…”.

Jednym z punktów projektu był festyn rekreacyjno-integracyjny połączony z obchodami 10-lecia Stowarzyszenia. Ważnym elementem tego spotkania okazały się grupowe zajęcia nordic walking, tzw. marszu z kijkami. Kępińskie Amazonki już trzeci rok aktywnie uprawiają chód z kijkami, znają jego zbawienny wpływ na kondycję psychofizyczną i dlatego chciały zachęcić wszystkich uczestników festynu do wspólnego „marszu ku integracji”. Podczas festynu uruchomiono konsultacje onkologiczne, z których skorzystało ponad 50 kobiet. Oferta ta okazała się wyjątkowo trafna, wykazała zapotrzebowanie na taką formę pomocy. Popularność konsultacji onkologicznych wiąże się zapewne z faktem, że Kępno nie posiada onkologa, który służyłby kobietom swoją wiedzą i wsparciem.

Stowarzyszenie Kępiński Klub „Amazonki” podejmuje wiele działań. We wszystkich dominują wielka chęć życia oraz wola walki o własne miejsce w pracy, domu i w najbliższym otoczeniu. Współczesny rumuński filozof odnotował cynicznie, że każda choroba jest do zniesienia, jeśli tylko jej nie nazywać. W Kępnie dzieje się wręcz odwrotnie. Nazwanie i określenie dolegliwości wyzwala w kobietach energię do działania, dzięki czemu mogą stanowić wzór dla innych.

Grażyna Gatner


Oto jedna z wypowiedzi, umieszczona w nowo powstałej publikacji – której zadaniem jest kształtowanie wartościowych postaw ludzkich - potwierdzająca, że Amazonki z konfrontacji z chorobą często wychodzą zwycięsko:

A jednak jestem, bo całym sobą kocham życie...

Po chorobie zaczęłam inaczej spoglądać na świat, postanowiłam sobie, że będę żyć szybciej, lepiej, bez zwracania uwagi na nikomu niepotrzebne drobiazgi, komplikujące czasami życie z powodu uporu, arogancji i pewności siebie. Rozpoczęłam realizację marzeń: nauczyłam się jeździć na nartach, uporządkowałam swoje życie rodzinne. Myślę, że bardziej kocham życie, uświadomiłam sobie oddanie mojej rodziny: męża, dzieci i wnuków. Nie mam czasu na żadne fidrygałki, po prostu ich nie dostrzegam, bo znam wartość prawdziwego życia. Chciałabym dać coś innym, pozostawić po sobie wyraźny ślad. Świat postrzegam inaczej – prościej, więcej się uśmiecham. Chociaż najbliżsi twierdzą, że zawsze taka byłam, mam pełną świadomość, że jednak coś się zmieniło. Nabrałam dystansu do otaczających mnie kłopotów. Wiem, że nie da się od razu rozpoznać prawdy od fałszu. Trudno posiąść wiedzę odszukiwania tego, co jest najważniejsze. Z perspektywy czasu wszystko co przeżyłam, zdaje się mnie nie dotyczyć. O tym, że jednak stało się to moim udziałem, przypomina mi moje podejście do życia. Na pozór taka sama (tak twierdzą bliscy), a jednak mocno inna. Cieszę się z wszystkiego, rozkoszuję każdą chwilą, najmniejszym okruchem życia. Kocham życie, kocham to, co robię, bo wiem, że to ma sens. A jednak jestem, chociaż tak blisko otarłam się o śmierć.


 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama