Podróż sentymentalna śladami malarza - Kępno - Kepnianie.pl
- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Podróż sentymentalna śladami malarza

W dniach 13 – 14 sierpnia 2012 roku nasze miasto odwiedził Jan Potworowski, syn znakomitego polskiego malarza Tadeusza Piotra Potworowskiego, współzałożyciela i patrona Muzeum Ziemi Kępińskiej

Przyjazd ten miał charakter sentymentalny, bowiem Jan Potworowski przyjechał z Londynu, aby pokazać swemu synowi Tomaszowi rodzinny Grębanin, Słupię pod Kępnem i samo Kępno.

Wizyta miała również wymiar czysto praktyczny, dotyczący planów promocji naszego miasta poprzez upowszechnianie informacji o życiu i twórczości Tadeusza Piotra Potworowskiego, malarza, scenografa i pedagoga, który przed II wojną światową, pojąwszy za żonę córkę właścicieli Grębanina Magdalenę Mańkowską, zamieszkiwał w majątku koło Kępna.

Podczas spotkania Pana Jana i Dyrektora Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego Jerzego Wojciechowskiego z Zastępcą Burmistrza Andrzejem Tyrą rozmawiano o przyszłości kępińskiego Muzeum i o realizacji zawartego w latach ubiegłych porozumienia zawartego pomiędzy Gminą Kępno, Muzeum a Fundacją T.P. Potworowskiego. Porozumienie to dotyczyło utworzenia w naszym mieście centrum informacji o malarzu, co związane jest z planowanym remontem budynku byłego Domu Kultury na kępińskim Rynku.

Podczas pobytu Jana Potworowskiego w Kępnie dokonano również wyboru dokumentów, listów i archiwaliów znajdujących się w zbiorach kępińskiego Muzeum a dotyczących życia malarza, które zaprezentowane zostaną na planowanej wystawie. Wystawa poświęcona Potworowskiemu ma odbyć się w maju 2013 roku w galerii zlokalizowanej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Jerzy Wojciechowski, podsumowując wizytę Jana Potworowskiego, przypomina, iż małe środowiska, małe miasta szukają postaci i wydarzeń, dzięki którym mogą zaistnieć w szerszej przestrzeni społecznej. Kępno jest w tej dobrej sytuacji, że szukać nie musi, bowiem postać Tadeusza Piotra Potworowskiego jest na tyle znana w Polsce i Europie, iż w przyszłości stać się może marką naszego miasta.

- Bardzo dobrze pracuje się w cieniu wielkiego malarza, aczkolwiek to szalenie zobowiązuje - podkreśla Dyrektor Muzeum Ziemi Kępińskiej.
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama