- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Poszli nasi w bój bez broni…

9 stycznia 2013 r. w PUB „Gramofon” w Kępnie dr Marek Rezler wygłosił kolejny swój wykład, tym razem na temat „Poszli nasi w bój bez broni”. Wielkopolanie w powstaniu styczniowym – inaczej”. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Solidarni w działaniu”, znane w Kępnie z przeprowadzania cyklu otwartych wykładów pn. „Historia po lekcjach” oraz z organizacji spotkań z nietypowymi politykami i działaczami społeczno-politycznymi

Aby historia stała się ciekawa

Spotkanie – jak zwykle - otworzyła prezes „Solidarnych w działaniu”, Jolanta Jędrecka, która powitała kępińskiego gościa i zgromadzonych w klubie słuchaczy. Podkreśliła raz jeszcze, że celem wykładów pn. „Historia po lekcjach” jest odkrywanie nieznanych lub zapomnianych wydarzeń z przeszłości Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów naszego regionu. -Nie chcemy ci mówić, że masz się uczyć historii, że powinieneś znać swoją przeszłość… Nie chcemy ci mówić, że historia jest łatwa i prosta… Chcemy ci pokazać, że historia jest ciekawa, a dzięki najlepszym pasjonatom historii, będziesz mógł ją zrozumieć – tak zachęcali organizatorzy do udziału w inauguracyjnym wykładzie, który dr Marek Rezler wygłosił 20 września 2012 roku. Do tej pory zainteresowani wysłuchali już dwóch jego prelekcji na tematy: „Skuteczny eksperyment. Wielkopolska drogi do niepodległości” oraz „Żołnierze i organicznicy. Bohaterowie „najdłuższej wojny nowoczesnej Europy”.

Krwawe bitwy w rozproszonej walce partyzanckiej

9 stycznia br. w Pubie „Gramofon” rozmawiano o doniosłym zrywie narodowowyzwoleńczym , który w tym roku stanie się zapewne przedmiotem niejednej dyskusji, ponieważ Senat 2013 rok ustanowił Rokiem Powstania Styczniowego. W ten sposób oddaje się hołd uczestnikom powstania, którego 150 rocznica wybuchu przypada właśnie w rozpoczynającym się roku. -Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności - głosi uchwała. Przypomniano w niej, że powstanie skierowane było przeciwko rosyjskiemu zaborcy, a jego celem stała się restytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. -Impulsem do podjęcia działań zbrojnych był manifest Tymczasowego Rządu Narodowego reprezentującego wszystkie warstwy ówczesnego społeczeństwa oraz ziemie leżące w historycznych granicach dawnej I Rzeczypospolitej. Powstanie było wyrazem sprzeciwu wobec carskiego ucisku i intensywnej polityki rusyfikacji. Pomimo poświęcenia i poniesionych ofiar zryw zakończył się klęską, a w odwecie władze carskie nasiliły represje przeciwko ludności cywilnej oraz całkowicie zlikwidowały resztki odrębności państwowej Królestwa Polskiego - przypomniano w uchwale. Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców. Walki powstańcze miały charakter partyzancki. Powstanie z 1863 roku było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania. I właśnie te represje między innymi stały się przedmiotem dyskusji zgromadzonych. Nie wszyscy bowiem chcieli zgodzić się z poglądem wyrażonym tego wieczoru przez dr M. Rezlera.

W krwawym polu srebrne ptaszę…

Dyskusję rozpoczęła opinia wykładowcy, który nazwał powstanie efektywnym ale nieracjonalnym zrywem narodowowyzwoleńczym. Jako dowód przytoczył fragment pieśni znanej pod różnymi tytułami, m.in: „Niechaj Polska zna”, „Poszli w boje”, „Pieśń z obozu Jeziorańskiego”. Legenda głosi, że Wincenty Pol napisał utwór w końcu lutego 1863 roku we Lwowie. W ten sposób żegnał swoich przyjaciół, którzy szli do partyzantki. -Nic chyba bardziej niż słowa pieśni nie oddaje tragizmu powstania styczniowego, które nie miało najmniejszych szans powodzenia od początku, jeśli „Poszli (…) w bój bez broni” – podkreślał dr Marek Rezler. W dalszej części wyraził opinię, że przelanej krwi można było uniknąć. W tym kontekście odwołał się też do powstania warszawskiego. Przywołując pieśń Pola, warto zacytować inne słowa: Niechaj Polska zna/ Jakich synów ma. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie poświęcenie żołnierza polskiego doprowadziło do odrodzenia naszej państwowości po 123 latach niewoli w 1918 roku. -Legenda i etos powstania styczniowego legły u podstaw odrodzonej Polski – czytamy w ustawie Senatu. Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Solidarni w działaniu” jako organizatorzy „Historii po lekcjach”, zapraszając na swoje pierwsze spotkania, stwierdzili: -Chcemy cię zachęcić, byś wyszedł z ram wykuwania dat i nazwisk, ale zaczął pytać, dociekać, drążyć temat. Nie ulega wątpliwości, że spotkanie z dr Markiem Rezlerem takiej możliwości dostarczyło każdemu, kto chciał drążyć, dociekać i pytać.

Grażyna Gatner


dr Marek Rezler - historyk i publicysta, ur. 31 lipca 1948 roku w Gorzowie Wielkopolskim, absolwent UAM w Poznaniu, doktor nauk humanistycznych (1983, Uniwersytet Warszawski). Specjalizuje się w dziejach Polski i regionu wielkopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem wieków XIX i XX. Zajmuje się powstaniami narodowowyzwoleńczymi (szczególnie wielkopolskim lat 1918 – 1919). Autor wielu publikacji książkowych (m.in. „Wielkopolanie pod bronią 1768-1921. Udział mieszkańców regionu w powstaniach narodowych.”, „Powstanie wielkopolskie 1918-1919. Spojrzenie po 90 latach”, „Wielkopolska Wiosna Ludów 1848. Zarys dziejów militarnych”, „Emilia Sczaniecka 1804 – 1896”, „Hipolit Cegielski 1813 – 1868”, „Kalendarium poznańskie”, „Poznań – miasto niepoznane” – współautorstwo), licznych artykułów w prasie naukowej i codziennej. Stały współpracownik prasy lokalnej, telewizji oraz Radia Merkury.

netkultura.pl
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama