- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Śladami powstańców styczniowych .... z Siemianic do Sędziejowic

8 lutego 2013 r. delegacja z Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Opatowie uczestniczyła w obchodach 150. rocznicy powstania styczniowego w Sędziejowicach w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Powstańców 1963 r.

Uroczystości te odbywały się w ramach Święta Patrona Szkoły. Dzięki zaproszeniu skierowanym do wójta gminy Łęka Opatowska - Witolda Jankowskiego przez dyrektor ZSO nr 1 - Barbarę Gawor i wójta gminy Sędziejowice - Jerzego Kotarskiego w obchodach udział wzięli: dyrektor Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Opatowie - Anna Synowiec, poczet sztandarowy, harcerze 28 DH i dh Agata Rybak,

Sędziejowice to miejscowość w województwie łódzkim. 26 sierpnia 1863 r. w centrum wsi doszło do starcia oddziału powstańczego pod dowództwem gen. Edmunda Taczanowskiego z Wielkiego Księstwa Poznańskiego (Wielkopolski) z rosyjskim oddziałem rotmistrza Aleksandra von Grabbego. Bitwa z Rosjanami zakończyła się zwycięstwem Polaków. Jest to jedna z niewielu zwycięskich potyczek z okresu powstania styczniowego. W tej zwycięskiej bitwie pod Sędziejowicami udział wzięli: Piotr hr. Szembek i Aleksander hr. Szembek z Siemianic (gmina Łęka Opatowska). W pamiętnikach zatytułowanych „Z dziejów Siemianic” autorstwa Zofii Szembekówny, późniejszej niepokalanki - siostry Marii Krysty - odnajdujemy wspomnienia o powstaniu styczniowym. W przywołanym rękopisie czytamy między innymi: [...] Ojciec mój i stryj Aleksander brali udział w powstaniu styczniowym. Ojciec na wieść o rozpoczynających się walkach powrócił z Paryża do kraju, przerywając studia – lecz ciężko się rozchorował i przeleżał kilka miesięcy. Stryj czekał na jego wyzdrowienie, w czasie gdy Taczanowski formułował oddział, do którego zamierzali się przyłączyć.[...]. Zofia Szembekówna wspomina też inne niemniej ważne wydarzenie wymagające niemałej odwagi: [...] Chciał też jenerał w r. 1863, żeby z wieży ruin w Bolesławcu, tuż nad granicą „rosyjską” powiewał znak wolności i nadziei. Uszyto wtedy we dworze chorągiew polską, Hadryś owinął ją sobie w koło pasa i przekradłszy się nocą do wieży wszedł z pomocą drabin i sznurów na sam wierzch i tam chorągiew zatknął. Jakoż nazajutrz rano, gdy się zbudzili mieszkańcy Bolesławca, szalona radość zapanowała w miasteczku, bo uwierzyli, że Polska jest wolna. Niestety krótki był zapał, bo niebawem pruska policja zdjęła chorągiew. We wspomnieniach siostry Marii Krysty pada też data 26 sierpnia 1863: [...]Powstanie było skończone. 26 sierpnia była [zwycięska potyczka zakończona klęską zaborców] pod Sędziojowicami, a już 29 doszły do granicy rozbitki, resztki tych, których Moskale pod Kruszyną, w Częstochowskim rozproszyli. Potem jeszcze jesienią Słupski zbierał ludzi, nawet w następnym roku były rozruchy, ale powstanie było skończone. […] Jeszcze dziś to mnie porusza, kiedy o tym myślę![...].

Z okazji Święta Patrona Szkoły - Powstańców 1863 roku - uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali piękne widowisko patriotyczne. W słowach, muzyce i tańcu widać było ojczyznę - Polskę ... czarna sukienka, powstańcza rozetka, krakowiak, polskie kwiaty symbolizowały rok 1863 i 2013. Gratulacje!

Uczestniczyliśmy także w sympozjum popularno-naukowym, które prowadził doktorant Uniwersytetu Opolskiego Paweł Grzesiak. Temat sympozjum brzmiał „Epizody z powstania styczniowego na Ziemi Sędziejowickiej”. Epizody w większości odnosiły się do udziału Wielkopolan w powstaniu, przede wszystkim postaci z rodu Szembeków z Siemanic.

Udział w obchodach 150. rocznicy powstania styczniowego na miejscu zwycięskiej bitwy pod Sędziejowicami okazał się ciekawą lekcją historii regionalnej dla wszystkich biorących udział w tej uroczystości.

Anna Synowiec
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama