- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Warto być Polakiem

16 czerwca 2013 roku w kościele pw. świętego Marcina w Kępnie odprawiona została msza święta za Polaków, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. 10 kwietnia 2010 roku w drodze do Katynia zginęli: Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, ministrowie, posłowie i senatorowie, urzędnicy, dowódcy Sił Zbrojnych RP, szefowie instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych. Ten właśnie fakt chcieli upamiętnić kępińscy działacze Prawa i Sprawiedliwości. Podczas mszy świętej nastąpiło uroczyste otwarcie polowej wystawy zatytułowanej „Warto być Polakiem”, którą umieszczono na zewnątrz świątyni

Polska delegacja na czele z Prezydentem RP profesorem Lechem Kaczyńskim zamierzała wziąć udział w uroczystościach związanych z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Nigdy nie dotarli na wyznaczone miejsce uroczystości, zginęli w katastrofie rządowego samolotu TU-154 pod Smoleńskiem. Mszę świętą za ofiary katastrofy smoleńskiej odprawił ks. kanonik Jerzy Palpuchowski, proboszcz parafii świętego Marcina w Kępnie. -Dzisiejsza ewangelia mówi o grzechu wobec drugiego człowieka i wobec siebie. Ludzie dla chwały ziemskiej poświęcą wszystko. Znając tę ułomność człowieczą, módlmy się, aby na czas tylko przyszła pokuta u tych, którzy są odpowiedzialni za zło wyrządzone naszemu krajowi - mówił w homilii ksiądz proboszcz. Ludzie szlachetnego serca chcieli oddać cześć poległym, dzisiaj my chcemy oddać cześć tym, którzy, jadąc do Katynia, wierzyli w to, że warto być Polakiem. Trzeba nam zawsze pamiętać słowa Józefa Czapskiego, który często powtarzał, że Polakiem jest ten, kto tych ofiar bezimiennych nie może zapomnieć. I tu jest ich zwycięstwo. Dzieje się tak dlatego że – jak pisał przywołany już Józef Czapski - Ofiary niewinne zarzucają daleko swe łańcuchy niewidzialne, przykuwają niektórych bardziej niż siła i bogactwo, bardziej niż geniusz.

Podczas mszy świętej nastąpiło uroczyste otwarcie polowej wystawy zatytułowanej „Warto być Polakiem”. Organizatorem ekspozycji jest Fundacja Nowy Kierunek, która za cel działania postawiła sobie między innymi umacnianie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, propagowanie wykorzystania nowoczesnych technologii w ogólnie pojętym poradnictwie obywatelskim oraz popularyzację konserwatywnej myśli politycznej. Swoje cele realizuje poprzez działalność wydawniczą, internetową, badawczą oraz organizowanie festiwali, ekspodycji i konferencji. –Wystawa „Warto być Polakiem” jeździ po całym kraju – wyjaśnia Wojciech Słupianek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w Kępnie. Pomysłodawcą ściągnięcia jej do Kępna był Tadeusz Jończak, który zetknął się z wystawą w Dusznikach. Zafascynowany zdjęciami dotarł do Krystyny Śliwińskiej, szefowej Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego w Dusznikach. To dzięki niej skontaktował się z fotografem prezydenta Maciejem Chojnowskim, który ułatwił przyjazd wystawy do Kępna. –Ekspozycję odbieraliśmy z rąk burmistrza Lubartowa, który nie krył radości z faktu, że miał ją u siebie – mówi Wojciech Słupianek. Niestety, w Kępnie nie otrzymaliśmy zgody na jej wystawienie na Rynku. Wystawy w żadnym wypadku nie należy odbierać w kategoriach politycznych lecz jedynie obywatelskich. W katastrofie zginęli Polacy o różnych poglądach politycznych i światopoglądowych, zginął prezydent RP wraz z małżonką – podkreśla stanowczo Wojciech Słupianek. Zachęcam do obejrzenia ekspozycji, która jest dostępna na terenie parafii św, Marcina, tuż obok kościoła od piątku, 15 czerwca do najbliższej niedzieli, czyli 23 czerwca br. Za pośrednictwem TK chciałbym szczególnie gorąco podziękować ks. kanonikowi Jerzemu Palpuchowskiemu za umożliwienie nam ulokowania wystawy na terenie parafii.

-Warto przy tej okazji wspomnieć – mówił Zenon Kaprzak w trakcie rozmowy towarzyszącej zwiedzaniu wystawy - że Jadwiga Kaczyńska wraz ze swoimi synami Lechem i Jarosławem bywała w dawnym Ośrodku Pracy Twórczej w pobliskim Ustroniu. Podczas wizyty samorządowców w Pałacu Prezydenckim Prezydent Lech Kaczyński dostał od wójta Łęki Opatowskiej Witolda Jankowskiego obraz dworu w Ustroniu. W rozmowie ze mną miło wspominał swoje wizyty w Ustroniu, zwłaszcza niedzielne msze w Opatowie. Pamiętał, że w latach głębokiej komuny ludzie śpiewali tam podczas nabożeństwa: Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie.

Ekspozycja pn. „Warto być Polakiem” tytułem nawiązuje wyraźnie do przemówienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w 2006 mówił: Warto być Polakiem, warto, by naród polski i jego państwo – Rzeczpospolita – trwały w Europie. Te słowa są fundamentem, najgłębszą podstawą patriotyzmu, są także Waszym i moim drogowskazem.
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama