- Informacja -
- Reklama -
- Informacja -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Dyżury aptek:
Apteka "Na Zdrowie" w Kępnie
ul. Warszawska 30
tel. 62 599 30 81
Partnerzy
Akademia Piłkarska Reissa Kępiński Ośrodek Kultury KKS Polonia Kępno Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie Kepnosocjum.pl
Sonda:
Czy planujesz wyjechać na urlop w tym roku?
Newsletter:

Wójt Gminy Baranów bez absolutorium

W środę 21 czerwca odbyła się w baranowskim urzędzie sesja absolutoryjna. Nie była to jednak zwykła formalność jak w innych gminach powiatu kępińskiego. Tutaj komisja rewizyjna negatywnie oceniła wykonanie budżetu gminy za 2011 rok i wyszła z wnioskiem o nieudzielenie absolutorium wójt Bogumile Lewandowskiej-Siwek


Jest to pierwszy w historii okolicy przypadek takiego wniosku. Regionalna Izba Obrachunkowa wnioski o nieudzielenie absolutorium bardzo często uznaje za niezasadne, lecz w przypadku Baranowa Skład Orzekający RIO zaopiniował wniosek jako „uzasadniony”.

RIO stwierdziła zasadność m.in. zarzutu co do wypłaty 28 268,00 zł odszkodowań dla pracowników, zaniechania budowy sali gimnastycznej w Słupi pod Kępnem, nie wykonania części zaplanowanych remontów budynków. Bardzo ważnym czynnikiem dla komisji rewizyjnej i RIO okazał się fakt nieudostępniania części dokumentów i braku wyjaśnień podczas kontroli przez wójta. Komisja rewizyjna właściwie uzasadniła według RIO, iż wójt wykonując budżet złamała podstawowe zasady gospodarowania środkami publicznymi (nie kierowała się zasadą wyboru najkorzystniejszej oferty przy zleceniach, dokonywała wydatki w sposób nieoszczędny...).

Pełną treść opinii komisji rewizyjnej w sprawie wykonania budżetu i opinii RIO w sprawie wniosku o nieudzielenie wójtowi absolutorium można znaleźć na forum www.kympno.pl (niestety na stronie gminy Baranów nie odnajdziemy obecnie tych dokumentów).

Do sesji wójt Lewandowska-Siwek nie próbowała wyjaśniać niczego, nawet na debacie przedsesyjnej nie wytłumaczyła się z jakiegokolwiek stawianego jej zarzutu. Do wyjaśnień przystąpiła dopiero w ostatnim momencie. Broniła się twierdząc m. in., że pieniądze na niewykonane inwestycje wcale nie przepadły ale leżą w banku, a pracownica urzędu miała rzekomo polecenie wydać komisji rewizyjnej dokumenty do kontroli.

Bardzo kontrowersyjną okazała się obrona przed zarzutem bezprawnego (zdaniem komisji rewizyjnej i RIO) opłacenia faktury na 3000 zł za noclegi dla malarzy na plenerze malarskim w Mikorzynie. Jako argumentu wójt Lewandowska-Siwek użyła aneksu z 15 września 2011 r. do umowy sponsorskiej, który wcześniej nie znajdował się w dokumentacji i wójt nie wspominała o jego istnieniu w wyjaśnieniach podczas kontroli komisji rewizyjnej. Wśród radnych zrodziło się podejrzenie, czy aby ów aneks nie powstał w późniejszym terminie po to by uniknąć kary za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Podczas burzliwej dyskusji okazało się m.in., że 2.314.321,10 pozyskanych środków zewnętrznych w 2011 roku zostały uzyskane z umów podpisanych jeszcze w 2010 roku. Z kolei w 2011 roku zostało złożonych 12 wniosków, z czego dofinansowanie uzyskało tylko 6 wniosków na łączną kwotę 482.882 zł.

Odczytano pozytywną opinię w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu, negatywną opinię dotycząca wykonania budżetu i opinię RIO stwierdzającą iż wniosek o nieudzielenie absolutorium wójtowi jest zasadny. Radni jednak nie zagłosowali jednomyślnie – uzyskano wynik nie rozstrzygający kwestii absolutorium: 7 głosów „za”, 7 „przeciw” i 1 „wstrzymujący się”. Wniosek o „nieudzielenie wójtowi absolutorium” nie został przyjęty, ale również i udzielenie absolutorium nie miało miejsca. Wójt Lewandowska-Siwek jako jedyna w powiecie kępińskim absolutorium nie otrzymała, uniknęła jednak zainicjowania procedury związanej ze zwołaniem referendum w sprawie odwołania wójta.

Warto też poczytać dyskusję: http://www.kympno.pl/forum/viewtopic.php?f=12&t=57TM
 
Dodaj link do:www.wykop.plwww.facebook.com

Komentarze

Redakcja portalu Kepnianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
michalrem

2014-05-15 17:52

Fajna strona, nawet ciekawy wpis, dodam se do ulubionych niech strace :)
MENU:
WAŻNE:
KONTAKT
tel.: 785 210 310
e-mail: kontakt@kepnianie.pl
REKLAMA:
Sprawdź naszą ofertę:
Reklama